MotoNews.pl

Ubezpieczenie taksówki – co powinieneś wiedzieć?

08 lipca 2018

ubezpieczenie-taksowki

Znalezienie optymalnej polisy dla taksówki wcale nie jest prostym zadaniem. Poniżej podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę w czasie poszukiwań.

Jak podaje Bussines Insider, tylko po ulicach Warszawy jeździ 11,5 tysiąca taksówek (źródło: https://businessinsider.com.pl/lifestyle/podroze/ile-jest-taksowek-w-warszawie-krakowie-poznaniu-wroclawiu-lodzi/wdyz3bh). Wszyscy taksówkarze, podobnie jak inni kierowcy, zobowiązani są do wykupienia ubezpieczenia OC. Niestety, ubezpieczyciele – zdając sobie sprawę z wysokiego ryzyka wpisanego w specyfikę pracy taksówkarzy – często proponują im stawki nawet o 50% wyższe od standardowych. Na taki stan rzeczy wpływ ma też intensywna eksploatacja pojazdu, która niesie ze sobą ryzyko częstych awarii. Problem zawyżonych stawek rozwiązałoby wykupienie ubezpieczenia w firmie przygotowującej polisy specjalnie dla taksówkarzy.

Pełen pakiet

Ubezpieczyciele specjalizujący się w ubezpieczeniach niestandardowych od wielu lat działają na rynku zachodnim. Jedną z takich firm jest brytyjska Taxi Insurer (https://www.taxiinsurer.co.uk/). Pracujący w tego typu przedsiębiorstwach specjaliści doskonale wiedzą, że w przypadku taksówkarzy OC to za mało. W dobrym pakiecie ubezpieczeniowym dla kierowcy taksówki powinno znaleźć się również AC, które da mu pewność, że w razie kolizji czy próby kradzieży to ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy samochodu. Warto pamiętać także o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków: NNW ochroni zarówno taksówkarza, jak i pasażerów. W sytuacjach kryzysowych świetnie sprawdzi się polisa Assistance. Dzięki niej kierowca będzie mógł liczyć m.in. na pomoc prawną czy techniczną.

Dla właścicieli firm

Odrębnej polisy potrzebują właściciele firm taksówkowych. Obecnie mogą oni skorzystać z ubezpieczenia zwanego w branży taxi fleet insurance (https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-fleet-insurance/) . W tym przypadku kluczowa jest kwestia liczby samochodów, które mogą zostać objęte ochroną. W niektórych firmach za „flotę” uznaje się już 3 pojazdy, w innych wymaga się 10 lub nawet 20 taksówek. Zakres ochrony zalecany dla firm pokrywa się z idealnym pakietem dla indywidualnego kierowcy.

Można mieć nadzieję, że polski rynek ubezpieczeń taksówek wkrótce się rozwinie. Wówczas znalezienie dobrej oferty nie będzie już wyzwaniem ani dla właścicieli firm, ani dla indywidualnych kierowców.