MotoNews.pl

DS 7 Crossback – SUV segmentu premium

09 stycznia 2019

Kategoria | Testy samochodów
Marka, model | , ,
DS7-Crossback

Na początku 2017 roku marka DS Automobiles zaprezentowała na targach w motoryzacyjnych w Genewie nowy samochód. Był to DS 7 – skonstruowany od podstaw przez markę DS Automobiles. Jest to crossover SUV, który ma konkurować z samochodami segmentu premium takimi jak BMW X3 i Lexus NX.

DS 7 Crossback

Stylistyka nadwozia

Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z samochodem premium. Muskularna sylwetka wraz ze skrzydłami (DS WINGS) znakomicie komponuje się z aluminiowymi felgami. DS bardzo wyraźnie wyróżnia się spomiędzy innych samochodów. Nietuzinkowe światła przednie wykonane z technologii LED Vision wraz z intrygującą animacją wyłączania świateł zawsze przyprawiają o uśmiech na twarzy. Z tyłu światła LED tworzą wzór składający się z rombów, które bardzo dobrze komponują się za całą linią samochodu.

Wykończenie wnętrza

Wnętrze DS7 to wyjątkowo przyjemne miejsce do podróżowania. Wszystkie detale zostały bardzo dokładnie wykonane i stylistycznie dopasowane do siebie tak by tworzyć jedną całość. Na desce rozdzielczej dominuje duży, bo aż 12” wyświetlacz dotykowy. Jest on całym systemem sterowania multimediów, klimatyzacji, oświetlenia w środku oraz steruje również charakterystyką pracy samochodu. Testowany egzemplarz wyposażony był w wentylowane i podgrzewane fotele regulowane elektrycznie z funkcją masażu zarówno dla kierowcy jak i pasażera.

Bezpieczeństwo i technologia

W DS 7 zastosowano kilka bardzo ciekawych rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa pasażerów. Jedną z nich jest „czujnik”, który monitoruje kierowcę. System DS DRIVER ATTENTION MONITORING cały czas sprawdza skupienie kierowcy informując o jego rozkojarzeniu lub zmęczeniu sygnałem dźwiękowym lub wyświetla odpowiedni komunikat. Samochód jest też wyposażony w system DS NIGHT VISION, jest to kamera na podczerwień, z której obraz możemy wyświetlić na wyświetlacz przed kierowcą. DS NIGHT VISION wykrywa również pieszych i rowerzystów zaznaczając na czerwono tych, którzy znajdują się na torze jazdy lub zbyt blisko niego. Pole widzenia sięga 100m, co daje kierowcy czas na dostosowanie się do zagrożenia i odpowiednią reakcję.

Silnik i osiągi

W testowanym modelu pod maską znajdował się silnik wysokoprężny o pojemności 2 litrów generujący 180KM mocy i 400Nm momentu obrotowego. Motor ten współpracuje z ośmiostopniową automatyczną skrzynią biegów, która działa bardzo płynnie. DS7 do 100km/h rozpędza się nieco poniżej 10 sekund, a spalanie w trakcie dynamicznej jazdy podczas testów oscylowało w okolicach 7 litrów na 100km. Samochód wyposażony jest w inteligentny system monitorujący nawierzchnię przed samochodem DS ACTIVE SCAN SUSPENSION, który w czasie rzeczywistym reguluje reakcję każdego koła osobno. Efektem tego rozwiązania jest bardzo duży komfort jazdy bez utraty właściwości jezdnych.

Podsumowanie

Nowy DS 7 Crossback to niezwykły samochód. Unikalna sylwetka wraz z elementami ozdobnymi sprawiają, iż zawsze będzie wyróżniał się w tłumie. Wykończenie wnętrza stoi na bardzo wysokim poziomie. Można powiedzieć, że aż żal wychodzić z tego samochodu. Technologia, styl, wygoda i pasja to chyba najlepsze słowa by oddać charakter tego samochodu.

Serdecznie dziękujemy firmie DS Automobiles za udostępnienie samochodu do testu.

Tekst i zdjęcia: Filip Wykowski – MotoNews.pl