MotoNews.pl

Nissan LEAF w policyjnym pościgu?

12 lipca 2012

Marka, model | ,
Nissan Leaf 4

Czy pierwszy hatchback Nissana z całkowicie elektrycznym napędem może wziąć udział w pościgu i pomagać stróżom prawa w ujęciu przestępcy? Tak, jeśli jesteśmy w Portugalii, ponieważ lokalna policja właśnie odebrała z fabryki Nissana flotę elektrycznych LEAFów. Przypomnijmy, że wcześniej na ten krok zdecydował się portugalski rząd, który postanowił zamanifestować swoje przyjazne podejście do środowiska. Portugalska policja otrzymała osiem egemplarzy Nissana LEAF, które wykorzystywać będzie Policia de Seguranca Publica, czyli tamtejsza miejska drogówka.

Musimy przyznać, że trochę nakłamaliśmy z tym pościgiem za przestępcami, bowiem Nissany będą wykorzystywane głównie w ramach prowadzonego przez Policia de Seguranca Publica programu „Bezpieczna Szkoła”, ale wszystkie LEAFy zostały wyposażone w policyjne syreny, migające, niebieskie światła i stosowne napisy na nadwoziu i mogą zostać użyte do dowolnych policyjnych celów, więc czujemy się nieco usprawiedliwieni.

Czy LEAFy sprawdzą się w dziedzinie zapewniania bezpieczeństwa publicznego? Nie możemy ich nie doceniać, w końcu modelowi temu udało się zwyciężyć słynny wyścig Pikes Peak International Hill Climb w swojej kategorii, a nie jest to łatwa trasa. Model ten uzyskał także najwyższą notę w teście bezpieczeństwa Euro NCAP i może pochwalić się mianem Światowego Samochodu Roku 2011. Po jednokrotnym naładowaniu akumulatorów można nim przejechać ok. 160 km, ale portugalscy policjanci nie muszą się chyba martwić, że staną nagle na ulicy w środku miasta z braku energii. Portugalia jest europejskim pionierem w stosowaniu pojazdów elektrycznych i była jednym z pierwszych państw na naszym kontynencie, które stworzyły sieć ładowarek dla pojazdów elektrycznych we wszystkich dużych miastach. Z tego też powodu japoński producent właśnie w Portugalii rozpoczął sprzedaż Nissana LEAF w Europie.

Zdjęcia: Nissan, opracowanie: BM