MotoNews.pl

Citroen DS E-TENSE: sportowy samochód przyszłości

29 lutego 2016

Citroen-DS-e-Tense 3

Krótko po oficjalnej prezentacji i zakończeniu modernizacji całej swojej europejskiej floty marka DS pragnie przykuć uwagę, przedstawiając niespotykany pojazd: DS E-TENSE. Samochód jest przykładem autentycznego kunsztu, a jednocześnie wykorzystuje najnowocześniejsze technologie. Połączenie to sprawia, że DS E-TENSE jest jedyny w swoim rodzaju – zarówno pod względem wyglądu zewnętrznego, jak i doznań z jazdy.

Nadwozie ujęte w gładkie, opływowe linie kryje luksusowe wnętrze, zaawansowane możliwości techniczne i wyjątkowe osiągi. Wraz z najwyższej klasy elektrycznym układem napędowym czynią one z DS E-TENSE awangardowe dzieło, które realizuje techniczną i stylistyczną wizję marki DS, otwierając drogę ku przyszłości.

Aż 516 Nm i cisza. 402 KM i zerowe emisje. Długość 4,72 m, wysokość 1,29 m… Tych kilka słów i liczb wystarcza, by pojąć, jaki charakter ma najnowszy model DS. Jego światowy debiut podczas Salonu Samochodowego w Genewie 2016 z pewnością wywoła sensację. Aby uczcić dwa pełne lata działalności, młoda francuska marka premium wymarzyła sobie nowy model, którego dewizą byłaby najnowocześniejsza technika i wyrafinowanie. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co można osiągnąć, kiedy kreatywność, wiedza, doświadczenie i umiejętności połączą swoje siły…

„Naszą ambicją było stworzenie modelu klasy GT o napędzie elektrycznym i wysokich osiągach. Samochodu, który uosabia wyrafinowanie, technikę i design godny DS. Takiego, który inspiruje marzenia. Który wyzwala niepowstrzymane pragnienie, by usiąść za jego kierownicą”.

W ten sposób zespół projektantów złożony z designerów i konstruktorów, podchodzących do pracy z prawdziwą pasją, jednogłośnie wyraził swoje aspiracje.

AWANGARDOWY STYL I NAJNOWOCZEŚNIEJSZA TECHNIKA
Urzekające formy, płynność linii, nieustający ruch – każdemu, kto spojrzy uważnie na DS E-TENSE, natychmiast przyjdą na myśl te trzy wyrażenia. Sylwetka modelu klasy gran turismo coupé, podkreślona chromowaną, podłużną osią i ekskluzywnym kolorem nadwozia – metaliczną zielenią ametrynu – wzbudzają u obserwatora jedno życzenie: przekonać się, jak ten samochód jeździ!

Design w wydaniu DS to styl awangardowy. Przejawia się on w projekcie tylnej części pojazdu. Podobnie jak DIVINE DS, model DS E-TENSE nie posiada tylnej szyby, co daje projektantom wielką swobodę w kształtowaniu form, a inżynierom – okazję do wprowadzenia techniki cyfrowego obrazu wstecznego.

Wyjątkowo starannie opracowana została grafika świetlna, będąca wizytówką modeli DS. Widać to zarówno z przodu, jak i z tyłu. Projekt modułów LED (system DS ACTIVE LED VISION) charakteryzuje iście jubilerski kunszt i podejście. Wzór i misterna złożoność punktów świetlnych z przodu sprawiają wrażenie czegoś niespotykanego, wykraczającego ponad zwyczajny poziom. Światła dzienne, zestawione z diod jak mozaika z paciorków, nawiązują do świata haute couture i akcentują wyrazistą linię reflektorów. Tylne kierunkowskazy wkomponowane w partię dachu inspirowane są  stylem modelu DS z roku 1955. Kulminację stanowią lampy tylne: w całości wykonane w technologii LED i tworzące wzór łuski. Wydają się ożywać, ilekroć samochód jest w ruchu, i zarazem wytyczają trend dla przyszłych modeli DS.

Wnętrze samochodu stanowi przykład istnej alchemii, jaka powstaje, gdy francuskie kompetencje w dziedzinie wyrobu przedmiotów luksusowych natrafiają na wybornej jakości materiały. Tapicerzy DS poświęcili 800 godzin na zaprojektowanie, przetestowanie i wyprodukowanie obić wnętrza. Szczególny nacisk położono na udoskonalony wzór nawiązujący do splotu bransolety zegarka widoczny na  siedzeniach oraz na opracowanie tablicy rozdzielczej. Do innych godnych uwagi rozwiązań należy wybór w wykończeniach tablicy rozdzielczej chłodnej w dotyku stali, tworzącej futurystyczny klimat, a także silnie zaznaczony kształt kierownicy.

Ostatecznym potwierdzeniem właściwego marce DS skupienia na jakości szczegółu jest wzór giloszowy typu “clous de Paris”, użyty wokół inspirowanych lotniczymi przełączników na konsoli środkowej.

DS ŁĄCZY SIŁY Z CZOŁOWYMI FRANCUSKIMI MARKAMI LUKSUSOWYMI
Aby podnieść wnętrze na bezprecedensowy poziom wyrafinowania, niektóre akcesoria zostały stworzone przez francuskich wytwórców przedmiotów luksusowych na specjalnie zamówienia.

Uprząż na kask wykonana przez firmę Moynat
Dyrektor artystyczny firmy Moynat stworzył ten niepowtarzalny przedmiot, czerpiąc inspirację z pasów w kształcie litery Y, stosowanych do mocowania koła zapasowego na bagażnikach dawnych samochodów. Uprząż składa się z dwóch głównych uchwytów wykonanych z naturalnej skóry cielęcej w modnym kolorze Siena, z naturalną patyną, która z czasem będzie pogłębiać się i dodawać
szlachetnego wyglądu. W środku znajduje się miękka kieszonka skórzana.

Przeznaczenie uprzęży jest dwojakie: może pozostawać stabilnie umocowana do fotela kierowcy, ale można również ją wyjąć i wykorzystać poza samochodem jako torbę do noszenia kasku.

Zegarek firmy BRM Chronographes – edycja unikatowa
Zegarek ten, zaprojektowany specjalnie z myślą o kierowcy E-TENSE, każdym swoim szczegółem uosabia esencję sztuki i techniki zegarmistrzowskiej. Można go nosić na nadgarstku lub umieścić w konsoli środkowej samochodu. Wówczas obudowa zegarka nachylona jest pod kątem 90°, tak by czas można było odczytać podczas jazdy.

Najwyższej klasy system audio FIRMY Focal

Cichy samochód nie oznacza, że przy jego projektowaniu nie zwracano bacznej uwagi na jakość dźwięku. Aby zadowolić najbardziej wymagających klientów i zapewnić jedyne w swoim rodzaju doznania odsłuchowe, dziewięć głośników Focal Utopia klasy high-fidelity przeobraża wnętrze DS E-TENSE w salę koncertową. Głośniki z najwyższej serii firmy Focal, wykorzystujące wyjątkowo zaawansowane technologie, są odzwierciedleniem charakteru samochodu.

Przy projektowaniu tego modelu marka DS z niespotykaną dotychczas dbałością podeszła do kwestii doboru partnerów – marek bardzo rzadko występujących na scenie motoryzacyjnej.

ZAAWANSOWANE ROZWIĄZANIA TECHNICZNE DZIAŁAJĄCE RAZEM
Tak jak bolid startujący w Wyścigowych Mistrzostwach Świata Formuły E, najnowsze dzieło marki DS wyposażone zostało w silnik w 100 proc. elektryczny. Osiąga on moc 402 KM i moment obrotowy 516 Nm. Jego układ napędowy jest czysty, cichy, a przede wszystkim wydajny i potężny. Do tego dysponuje zasięgiem 310 km w cyklu jazdy mieszanej (lub 360 km w cyklu jazdy miejskiej).

Baterie litowo-jonowe umieszczone są pod podwoziem samochodu, co pozwala utrzymać nisko położony środek ciężkości.Rozwiązania opracowane metodą projektowania parametrycznego DS E-TENSE, zaprezentowany wkrótce po koncepcyjnym DS4 Concept, kontynuuje drogę ambitnych innowacji. Szereg jego detali dopracowano dzięki nowatorskiej, awangardowej wręcz metodzie projektowania. Narzędzia parametryczne, stosowane już w takich dziedzinach jak luksusowe krawiectwo i architektura, umożliwiają tworzenie powierzchni i brył w zupełnie nowy sposób.

Najlepszym przykładem tej metody jest futurystycznie wyrzeźbiona tablica rozdzielcza DS E-TENSE – podobnie jak osłona chłodnicy, stworzona metodą projektowania parametrycznego, a następnie zrealizowana techniką druku 3D.

Kolejny krok: od DS LED VISION do DS ACTIVE LED VISION
Model koncepcyjny wytycza szlaki na przyszłość. DS E-TENSE przenosi DS LED VISION, chlubę wszystkich obecnych modeli DS, na nowy, aktywny poziom. Wszystkie moduły LED – tak jak dotychczas, zaprojektowane i wykonane z jubilerską finezją – teraz obracają się o 180°. Jest także tryb powitalny kierowcy – szerszy strumień światła (zwiększony po obu bokach o kąt 20°) – oraz nowe funkcje: funkcja jazdy autostradowej i funkcja złej pogody, poszerzająca strumień światła podczas opadów deszczu lub śniegu oraz we mgle.

Samochód zwraca również uwagę innymi przykładami najnowocześniejszych technologii, takimi jak cyfrowy obraz wsteczny, wykorzystujący kamerę umieszczoną z tyłu, oraz nowatorski system filtracji „czysta kabina”, który stale rozpoznaje, analizuje i odfiltrowuje pochodzące z zewnątrz zanieczyszczenia, zapewniając czyste powietrze we wnętrzu samochodu.

PASJA MOTORYZACYJNA POŁĄCZONA Z ZAAWANSOWANĄ WYDAJNOŚCIĄ TECHNICZNĄ
Dzieło jedyne w swoim rodzaju, stworzone dla ludzi pragnących dać nieograniczony upust swojej pasji do samochodów. Samochód bez kompromisów w zakresie własności jezdnych lub osiągów… – oto co reprezentuje sobą DS E-TENSE.

Dwumiejscowe nadwozie samonośne wykonane jest z włókna węglowego i wyposażone w zawieszenie niezależne na parach wahaczy umieszczonych jeden nad drugim. Ponieważ baterie znajdują się pod podłogą, środek ciężkości przypada nisko. Dzięki temu samochód prowadzi się posłusznie, z precyzją i temperamentem, w warunkach całkowitego bezpieczeństwa (szczególnie ze względu na równy rozkład masy pomiędzy obydwiema osiami). Jednocześnie do jego wydajności aerodynamicznej w znacznym stopniu przyczyniają się opływowa sylwetka, dyfuzor z włókna węglowego oraz płaska podłoga. Na wzmiankę zasługują też specjalnie opracowane opony MICHELIN, zdolne przenosić wysoki moment obrotowy charakterystyczny dla elektrycznego układu napędowego. Ich zasługą jest bezpieczeństwo i wysoki komfort toczenia, nawet przy najwyższych prędkościach.

Zwiększeniu bezpieczeństwa i komfortu sprzyja zastosowanie instrumentów cyfrowych o wysokiej rozdzielczości: 12’’wyświetlacz główny sterowany poprzez 10’’tablet dotykowy. Ergonomiczny projekt elementów sterowania jest wydajny i intuicyjny dzięki użyciu systemu elektronicznego, opracowanego we współpracy z firmą Coyote.

Zdjęcia: Citroen