MotoNews.pl

MINI Clubman w limitowanej wersji Final Edition

23 marca 2023

Kategoria | Premiery  Rynek Premium
Marka, model | ,
MINI-Cooper-S-Clubman-Final-Edition

Dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi MINI Clubman jest wyjątkowym dżentelmenem wśród modeli MINI. Fani tej unikalnej koncepcji nadwozia i niepowtarzalnych dzielonych drzwi mogą teraz nabyć MINI Clubman w wersji Final Edition. Limitowana do 1969 sztuk edycja celebruje nowoczesną interpretację koncepcji shooting brake MINI.

MINI Cooper S Clubman Final Edition

W 1969 roku pierwsze Mini Clubman było jasną deklaracją, którą projektant Roy Haynes sformułował tak: „Wrażenie, że tylko brzydkie rzeczy mogą być praktyczne, to już przeszłość”. Ten wyjątkowy, stylowy samochód od razu wzbudzał sensację w latach 1969–1981 dzięki charakterystycznym dzielonym drzwiom. W tamtym czasie Mini Clubman podbijało rynek motoryzacyjny jako kombi z długim rozstawem osi i wydłużonym nadwoziem typu shooting brake.

W nowej edycji z 2007 roku MINI Clubman zaprezentowało nowoczesną interpretację klasycznej koncepcji shooting brake. Dostęp do tylnych miejsc był wyłącznie z prawej strony przez otwierane do tyłu drzwi. Wraz z trzecią generacją modelu z 2015 roku MINI Clubman ponownie zwiększyło swoją długość, która wynosiła teraz 4,25 m, a dzięki dłuższemu rozstawowi osi i dwóm pełnowymiarowym drzwiom tylnego rzędu siedzeń stało się bardziej przestronne i komfortowe.

Wraz z unikalnymi, dzielonymi tylnymi drzwiami MINI Clubman pozostaje jednym z najbardziej wszechstronnych modeli MINI. Duży otwór bagażnika, który ma teraz pojemność aż 1250 l, ułatwia załadunek bagażu. Liczba, do której limitowana jest wersja Final Edition – 1969 sztuk, nawiązuje do roku powstania legendarnego Mini Clubman, a samochód łączy specyficzną tradycję marki z ekskluzywnymi elementami stylistycznymi i mocnym charakterem.

MINI Cooper S Clubman Final Edition 8

Najbardziej ekskluzywne w swoim rodzaju

MINI Cooper S Clubman Final Edition o mocy 131 kW (178 KM) (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 6,7–6,3 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 153–143 g/km) zawsze było synonimem dynamiki jazdy, stylu i komfortu. Jako edycja specjalna oferowana będzie w kolorach Nanuq White, Enigmatic Black oraz Melting Silver, jako Cooper, Cooper S, w wariantach z silnikiem wysokoprężnym lub z napędem na wszystkie koła. Charyzmatyczne detale w kolorze Shimmer Copper nawiązują do historii stylistyki tego wyjątkowego wszechstronnego samochodu. Obramowania oraz poprzeczka w górnej części atrapy chłodnicy wykonane są w błyszczącym kolorze edycji, podobnie jak typowa dla MINI Cooper S lotka i ozdobniki boczne. Wzór 18-calowych obręczy kół ze stopów lekkich w stylistyce Final Edition Spoke 2‑tone jest również wykończony przyciemnionym lakierem bezbarwnym przypominającym miedź, co nadaje kolorowi elegancką, mieniącą się głębię.

W dolnej części drzwi typowe dla MINI wąskie linie podkreślają wydłużoną sylwetkę kultowej koncepcji shooting brake. Znajdują się one również na masce po stronie pasażera oraz po prawej stronie dzielonych drzwi. Tu połyskujący napis „Final Edition” oraz plakietka „1 of 1969” z boku słupka C w elegancki sposób wskazują na edycję specjalną. Lampy tylne Union Jack nawiązują do brytyjskiego pochodzenia MINI Clubman.

MINI Cooper S Clubman Final Edition 15

Ekskluzywne detale wyposażenia wnętrza

Wnętrze MINI Clubman Final Edition podkreśla ekskluzywną aurę limitowanej edycji specjalnej licznymi detalami wyposażenia. Listwy progowe z napisem „Final Edition”, widocznym również na dolnym ramieniu komfortowej sportowej kierownicy ze skóry Nappa, tworzą szczególną atmosferę w tej edycji. Wygodne skórzane fotele sportowe MINI Yours z regulowanym podparciem ud i wyszytym symbolem edycji są wykonane w kolorze Dark Maroon. Stylowy charakter nadaje im wstawka z tkaniny pikietowej w kolorze antracytowym oraz niebieskie kontrastujące stebnowanie.

Na kokpicie, pierwszą rzeczą, która przyciąga wzrok od centralnego zestawu wskaźników, są ciemne powierzchnie dekoracyjne deski rozdzielczej otoczone harmonijnymi paskami listwami ozdobnymi w matowo połyskującym ciemnym kolorze Sage Green i charakterystycznym dla tej edycji Shimmer Copper. Po stronie pasażera plakietka „1 of 1969” na listwie ozdobnej przypomina o ekskluzywnym charakterze MINI Clubman Final Edition. Znaczek w tym samym stylu znajduje się również na dywanikach, a oprócz tego na obudowie kluczyka MINI Clubman umieszczony jest napis Final Edition.

MINI Cooper S Clubman Final Edition 1

Oferowany w wyposażeniu standardowym pakiet Connected Media obejmuje wyświetlacz dotykowy o przekątnej 8,8 cala w centralnym zestawie wskaźników, usługę cyfrową MINI Online, usługi zdalne oraz integrację smartfonów umożliwiającą korzystanie z Apple CarPlay i innych aplikacji za pośrednictwem systemu operacyjnego samochodu. Najnowsza generacja systemu obsługi MINI oferuje zoptymalizowane możliwości szybkiej i intuicyjnej obsługi funkcji pojazdu, systemu audio, komunikacji, nawigacji i aplikacji.

1969 wyprodukowanych egzemplarzy MINI Clubman Final Edition jest dla fanów MINI okazją do poznania tego niezwykłego dżentelmena.

Zdjęcia: MINI