BMW xDrive Test Days 2009

BMW xDrive Test Days 200928.04.2009
Ostatni weekend kwietnia stał się początkiem tegorocznego cyklu imprez pt. BMW xDrive Test Days 2009, które pozwolą zaproszonym na nie gościom poznać zalety inteligentnego systemu napędu czterech kół BMW xDrive, ...

...zgłębić tajniki eko-technologii EfficientDynamics, wypróbować opony typu RunFlat w ekstremalnej jeździe oraz poczuć na własnej skórze system szkolenia kierowców z jakim można spotkać się podczas uczestnictwa w prowadzonych na całym świecie szkołach BMW Fahrer Training.

BMW xDrive Test Days 2009 1 W dniach 24-26 kwietnia na warszawskim lotnisku Bemowo odbyło się pierwsze tegoroczne spotkanie dla gości zaproszonych przez BMW Polska na BMW xDrive Test Days 2009. Wśród zaproszonych osób znaleźli się między innymi dziennikarze, menedżerowie flot samochodowych, klienci BMW, a także osoby, które zarejestrowały się na specjalnej stronie internetowej.

Piątkowe spotkanie składało się z dwóch części. Pierwszą z nich było powitanie przybyłych gości oraz teoretyczne przedstawienie cech i elementów składających się na technologię BMW EfficientDynamics. Po tym krótkim wstępie podzielono wszystkich na cztery niezależne grupy, które wraz z przydzielonymi im hostessami udały się na jazdy testowe autami BMW na terenie lotniska Bemowo.

Pierwszym etapem był slalom między pachołkami ustawionymi na płycie poślizgowej, poprzedzony krótką prezentacją zasady działania systemu xDrive w BMW serii 5, na specjalnie przygotowanej rampie z rolkami imitującymi oblodzoną nawierzchnię. Następnie każdy miał możliwość przejechania się trzema testowymi samochodami w postaci BMW serii 3 (dwa sedany i coupe) i porównania tego jak zachowuje się model z napędem na tylną oś i o ile stabilniejsze oraz szybsze jest auto z napędem xDrive na tej samej, śliskiej nawierzchni.

BMW xDrive Test Days 2009 2Sama próba składała się z dwóch etapów, gęstego (słupki co dwie płyty lotniskowe) oraz rzadkiego slalomu (pachołki co trzy płyty lotniskowe), co pozwoliło sprawdzić systemy aktywnego bezpieczeństwa oraz xDrive w trakcie szybszej i wolniejszej zmiany kierunku przy niższej i wyższej prędkości.

Kolejną próbą była jazda off-roadowa, którą przeprowadzono w lesie znajdującym się na terenie lotniska Bemowo. Tu do dyspozycji oddano wszystkich przedstawicieli serii X, czyli modele X3, X5 oraz X6. Specjalnie przygotowany tor pozwolił wszystkim poznać skuteczność i szybkość działania napędu xDrive w trudnych warunkach terenowych, a także docenić solidność konstrukcji aut, oferowany przez nie komfort, a przede wszystkim przekonać się o tym, że zdolności off-roadowe aut BMW serii X nie ograniczają się wyłącznie do pokonywania wysokich krawężników czy też polnych i leśnych dróg.

Wywołującym największe zainteresowanie był trzeci etap, czyli jazda na płycie poślizgowej po okręgu z włączonymi, częściowo aktywnymi lub zupełnie wyłączonymi systemami odpowiedzialnymi za aktywne bezpieczeństwo. Zadaniem kierujących było wprowadzenie każdego z dostępnych aut BMW (seria 1 hatchback, seria 3 kombi i seria 5 sedan) w kontrolowany poślizg, przejechanie w ten sposób dwóch okrążeń, a następnie przeprowadzenie awaryjnego hamowania z ominięciem przeszkody na drugiej płycie poślizgowej. Przed dojechaniem na linię startu/mety trzeba było jeszcze zatrzymać samochód w wyznaczonym miejscu korzystając z dobrodziejstw systemu Auto Start/Stop.

BMW xDrive Test Days 2009 3 Ostatnią atrakcją dnia była krótka, dynamiczna jazda po betonowej nawierzchni lotniska, składająca się z przejazdu przez bramki wyznaczone pachołkami i slalom pomiędzy słupkami. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że testowe BMW serii 3 sedan wyposażone w opony typu RunFlat, zostało całkowicie pozbawione powietrza w tylnych kołach poprzez wyjęcie zaworków. Ta próba miała na celu pokazanie jak bezpiecznym rozwiązaniem są opracowane przez firmę Bridgestone opony typu RunFlat. Dzięki wzmocnionym ściankom bocznym przebicie ogumienia nawet przy dużych prędkościach bądź w zakręcie nie grozi utratą panowania nad autem, a dalsza jazda do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego odbywa się w komfortowych warunkach i w pełni stabilnym samochodem, nawet w ekstremalnych warunkach drogowych.

Nad całością imprezy BMW xDrive Test Days 2009 czuwały sympatyczne hostessy, a na poszczególnych próbach do dyspozycji gości byli mili i doświadczeni instruktorzy, którzy w trakcie jazdy chętnie służyli swoimi radami i odpowiadali na zadawane im pytania.

Kolejne spotkania odbędą się:
15-17 maja - Wrocław (Tor Rakietowa),
22-24 maja - Poznań (Airport Biernat),
29-31 maja - Tychy (Tor Fiata),
5-7 czerwca - Trójmiasto (Lotnisko w Borsku).

Źródło: Moto Target, fot. Moto Target