MINI i BMW docenione za -zieloność-

MINI i BMW docenione za -zieloność-16.06.2009
Modele BMW stworzone w oparciu o program EfficientDynamics oferują klientom niskie zużycie paliwa i charakteryzują się niewielką emisją spalin przy zachowaniu doskonałych właściwości jezdnych. Wszystkie te cechy zostały ponownie docenione ...

...w tym roku podczas ceremonii rozdania nagród dla najbardziej ekologicznych samochodów What Car? Green Car Awards 2009.

Model MINI Cooper S już drugi raz z rzędu zdobył nagrodę dla najlepszego „zielonego” samochodu sportowego (Green Sports Car), a BMW 318d zostało uhonorowane w kategorii samochodów luksusowych (Executive Car).

MINI Cooper S jest wyposażone w mocny, turbodoładowany silnik benzynowy zdolny do rozpędzenia auta od 0 do 100 km/h w zaledwie 7,1 sekundy. Jednocześnie, średnie zużycie paliwa utrzymuje się na poziomie 6,2 litra na 100 kilometrów, a emisja CO2 wynosi 149 g/km. Steve Fowler, redaktor naczelny magazynu What Car?, powiedział: „MINI Cooper S to stylowy „hot hatch” o doskonałych osiągach, który nie emituje do atmosfery dużej ilości dwutlenku węgla, a tym samym jest dużo bardziej ekologiczny od swoich konkurentów.”

BMW 318d to najbardziej ekonomiczny i ekologiczny model BMW serii 3. Ten elegancki sedan potrzebuje średnio zaledwie 4,7 litra oleju napędowego na przejechanie 100 kilometrów, wydzielając przy tym 123 g/km CO2. Doskonała wydajność paliwowa i niska emisja szkodliwych gazów idą w parze z odpowiednimi osiągami dynamicznymi – sprint od 0 do 100 km/h zajmuje bowiem 9,3 sekundy.

BMW po raz pierwszy zastosowało program EfficientDynamics w standardzie w roku 2007, w wyniku tego w wielu modelach BMW znalazły się takie elementy jak system Auto Start/Stop, układ odzyskiwania energii z hamowania (Brake Energy Regeneration), układ aktywnej aerodynamiki, opony o niskich oporach toczenia, elektryczne wspomaganie układu kierowniczego (Electric Power Steering), systemy pomocnicze uruchamiane na żądanie i wskaźnik optymalnej zmiany biegu.

Duży wpływ na poprawę wydajności mają też silniki z technologią bezpośredniego wtrysku, które pracują w nadwoziach skonstruowanych z lekkich komponentów. Większość z tych technologii odnaleźć można w niemal całej gamie modeli MINI, jednak tu występują one pod nazwą MINMALISM i dbają o to, aby ten niewielki samochód segmentu premium dostarczał nabywcom wiele radości z jazdy przy niskich kosztach eksploatacji.

Źródło: BMW