BMW wybrało dostawcę akumulatorów dla Megacity

BMW wybrało dostawcę akumulatorów dla Megacity24.08.2009
Firma BMW Group zdecydowała, że dostawcą ogniw akumulatorów dla przyszłościowego projektu pojazdu Megacity zostanie firma SB LiMotive. Dzięki temu BMW uzyska dostęp do najnowocześniejszej technologii gromadzenia energii: technologii litowo-jonowej ...

„Decyzja ta jest krokiem milowym na drodze do produkcji seryjnej pojazdu Megacity. Akumulator jest głównym elementem każdego pojazdu elektrycznego, określającym jego zasięg i osiągi. Wybraliśmy dostawcę, który oferuje najlepsze rozwiązania technologiczne, łączące wiodącą niemiecką ekspertyzę w zakresie motoryzacji z koreańską przyszłościową wiedzą na temat akumulatorów”, wyjaśnia Norbert Reithofer, prezes Zarządu firmy BMW AG.

SB LiMotive to wspólne przedsięwzięcie firm Bosch i Samsung SDI (50:50), stanowiące połączenie sił obu firm w tworzeniu i produkcji litowo-jonowych ogniw akumulatora. Samsung SDI jest liderem zastosowań akumulatorów litowo-jonowych w telefonach komórkowych i laptopach. Technologia ta zdążyła już sprawdzić się w milionach produktów z tej dziedziny. Wprowadzenie jej do pojazdów wymaga jednak stosowania wyższych standardów wytrzymałości, stabilności operacyjnej i bezpieczeństwa. Kwestie te rozwiązuje firma Bosch ze swym ponadstuletnim doświadczeniem.

„Ten wspólny projekt angażuje trzech światowych liderów technologicznych w kształtowanie przyszłości pojazdów elektrycznych. Dzięki spółce SB LiMotive jako dostawcy ogniw akumulatorów do pojazdu Megacity możemy być pewni, że odegramy tu główną rolę”, powiedział Franz Fehrenbach, prezes zarządu firmy Robert Bosch GmbH.

„Naszym najważniejszym celem jest dostarczanie firmie BMW najlepszych technologii akumulatorowych pod względem osiągów, zasięgu i bezpieczeństwa. Jednocześnie chcemy, aby ogniwa litowo-jonowe SB LiMotive mogły być produktem zrównoważonego rozwoju, który – po wykorzystaniu w pojeździe – znajdzie ponowne zastosowanie w innych dziedzinach lub zostanie zutylizowany,” mówi Soon Taek Kim, prezes firmy Samsung SDI.

Wybierając dostawcę akumulatorów, firma BMW Group podkreśla zaangażowanie w aspekt mobilności elektrycznej. Firma skupia się na działaniach związanych z jazdą z napędem elektrycznym i rozwiązaniach dla mobilności miejskiej w ramach projektu „i”, inicjatywie wchodzącej w skład Strategii Number ONE. Pierwszym owocem projektu „i” jest MINI E: pojazd o napędzie w pełni elektrycznym, który obecnie jest gruntownie testowany w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Testami w codziennym użytkowaniu objętych jest ok. 600 pojazdów. Doświadczenia zdobyte w testach zostaną następnie wykorzystane w produkcji seryjnej pojazdu Megacity, jak i technologii akumulatorów. Pojazd o zerowej emisji spalin trafi do produkcji seryjnej w pierwszej połowie następnego dziesięciolecia.

Źródło: BMW