BMW X5M i X6M już Polsce

BMW X5M i X6M już Polsce26.10.2009
Eleganckie, ale zarazem sportowe wnętrze, dynamiczna gra świateł i wyraziste linie nadwozia - BMW X5M oraz BMW X6M to auta dla szukających mocnych wrażeń. Każdy detal zaprojektowano z myślą o dostarczeniu kierowcom sportowych przeżyć.

To równowaga pomiędzy wrażeniem mocy i ekskluzywności. Modele bezkonkurencyjne, gdyby chcieć porównać BMW X5M do jakiegokolwiek innego samochodu, to może to być tylko… BMW X6M. Ich polska premiera miała miejsce 22 października podczas otwarcia przez firmę Inchcape Motor największego salonu BMW w naszym kraju. BMW X5M oraz BMW X6M pojawią się w sprzedaży od 24 października.

BMW X5M i X6M już Polsce 1 To, co z pewnością urzeknie kierowców X5M oraz X6M to możliwość sprawowania pełnej kontroli nad pojazdem. Wnętrza obu modeli zapewniają kierującemu komfort już od momentu, kiedy do nich wsiądzie. Ergonomiczna, skórzana kierownica oraz fotele sprawiają, że właściciele X5M i X6M poczują się wyjątkowo. Połączenie cech samochodu sportowego z obszernym wnętrzem typu SUV spełni wymagania najbardziej wybrednego miłośnika czterech kółek. Olbrzymi bagażnik o pojemności do 1750 l to imponujące uzupełnienie całości. Modele będą dostępne w kilku kolorach lakieru podkreślających ekskluzywny charakter tych wyczynowych aut. Granat Monte Carlo, Srebro Skalne, Czerwień Melbourne i Czarny Karbon to kolory dostępne wyłącznie w samochodach ze znaczkiem M. Podobnie ekskluzywny i sportowy charakter mają wersje w Bieli alpejskiej czy Kosmicznym Szarym. Kute 20-calowe obręcze kół podkreślają dynamikę pojazdów.

Bądź menedżerem we własnym samochodzie
Sprawowanie kierowcy pełnej kontroli nad samochodem umożliwia m.in. funkcja M Driver Manager. Dzięki niej kierowca może dostosować ustawienia wszystkich systemów, w które wyposażono oba modele do własnych potrzeb. Naciśnięcie przycisku na kierownicy wystarczy, aby układ M Drive aktywował odpowiednie ustawienia – ekstremalnie sportowe, lub komfortowe. Całe wyposażenie wnętrza zostało zaprojektowane tak, by kierowca nie musiał odrywać rąk od kierownicy i skupił się tylko nad przyjemnością jazdy. Najważniejsze informacje kierujący ma zawsze w polu widzenia. Przy włączonym trybie M, wyświetlacz M Head Up wskazuje obroty silnika na wielokolorowym pasku. W zależności od życzeń kierowcy może pokazywać także symbole nawigacyjne czy komunikaty układu Check Control.

BMW X5M i X6M już Polsce 2 Wygoda i bezpieczeństwo przede wszystkim
Ogromna zaleta modeli BMW X5M i X6M to dbałość o wygodę kierowcy i maksymalne ułatwianie mu prowadzenie samochodu w różnych warunkach. Kierujący nie musi obwiać się jazdy nocą po krętych drogach. Wszystko dlatego, że reflektory ksenonowe dostosowują się optymalnie do przebiegu zakrętu, a snop światła pozostaje zawsze na drodze, zapewniając optymalną widoczność i większy komfort prowadzenia. Panowanie nad pojazdem przy szybkim pokonywaniu zakrętów i to bez utraty mocy zapewnia funkcja Dynamic Performance Control, czyli rozdział napędu między prawym i lewym tylnym kołem zwiększający stabilność auta. W zależności od sytuacji napęd może być dynamicznie kierowany na koło po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie zakrętu. Dzięki temu kierowca precyzyjnie prowadzi pojazd na krętej drodze. Z kolei tryb M Dynamic Mode pozwala osiągać maksymalne prędkości na zakrętach aż do kontrolowanego poślizgu. W obu modelach zwraca również uwagę system M Servotronic, dzięki któremu układ kierowniczy zawsze bardzo precyzyjnie reaguje na polecenia kierowcy. Z kolei Park Distance Control, czujniki parkowania, ułatwiają parkowanie i manewrowanie na niewielkich przestrzeniach. Odległość między pojazdem a przeszkodą mierzona jest za pomocą fal ultrakrótkich i sygnalizowana dźwiękowo sygnałem ostrzegawczym. Przeszkody widoczne są dodatkowo na wyświetlaczu iDrive, co daje jeszcze lepszą orientację i więcej bezpieczeństwa.

Nieporównywalne osiągi
Wygoda, luksus, bezpieczeństwo to nie wszystko, co kryją w sobie BMW X5M i X6M. Projektanci wyposażyli je w systemy, które zapewniają im niezwykłą siłę. Przede wszystkim to silnik M TwinPower o mocy 555 KM. Międzyrzędowy kolektor wydechowy zapewnia w połączeniu z dwoma turbosprężarkami Twin Scroll optymalny uzysk mocy i idealne warunki przepływu w układzie wydechowym.

BMW X5M i X6M już Polsce 36-biegowa sportowa skrzynia automatyczna zapewnia imponujące przyspieszenie. Uzupełnieniem całości jest xDrive – inteligentny napęd na cztery koła, obecny także w innych modelach BMW. Po raz pierwszy jednak w BMW X5M i X6M na tylną oś trafia znacznie większa część siły napędowej. Oznacza to, że moment napędowy przenoszony jest znacznie później na oś przednią. Nie można również zapomnieć o układzie Adaptive Driver, który daje kierującemu możliwość ustawienia dwóch trybów jazdy – sport i komfort. Wysokowydajny układ hamulcowy zapewnia skuteczność hamowania w każdych warunkach. Maksymalna prędkość BMW X5 M oraz BMW X6 to 250 km/h, zużycie paliwa w mieście – 19,8 litrów na 100, na autostradzie 10,8 litrów na 100 km.

Idealne na wyprawę
BMW X5 M oraz BMW X6 to idealne samochody na dalekie, ekstremalne wyprawy. Współpraca amortyzatorów, sterownika silnika, hamulców, opon i licznych elektronicznych urządzeń pomiarowych dostosowana do sportowego charakteru obu modeli zapewnia odpowiednią reakcję nawet w najbardziej krytycznych sytuacjach. Sztywna karoseria spełnia wymogi wszystkich norm zderzeniowych obowiązujących na świecie. Pakiet poduszek powietrznych oraz pasy bezpieczeństwa z napinaczami i ogranicznikami siły naciągu efektywnie chronią pasażerów w razie wypadku. Wyposażenie obu modeli sprawia, że nawet długa jazda samochodem jest przyjemnością. System nawigacyjny Professional z 8,8-calowym monitorem o wysokiej ostrości obrazu z trójwymiarową mapą daje możliwość wyświetlania aktualnych komunikatów drogowych, dzięki czemu kierowca ma pełny ogląd sytuacji.

BMW X5M i X6M już Polsce 4Na twardym dysku zapisane są adresy, kontrakty i przede wszystkim pliki muzyczne: przez gniazdo USB lub stację audio na dysku można zapisać około 100 płyt CD w formacie MP3 i dzięki temu w czasie jazdy słuchać ulubionej muzyki. Złącze Bluetooth umożliwia bezprzewodowe połączenie telefonów komórkowych z pojazdem i ich obsługę za pośrednictwem np. zestawu głośnomówiącego, kontrolera iDrive czy funkcji sterowania głosem. Projektanci X5M oraz X6M zadbali także o to, by wygodnie można było załadować i rozładować bagażnik. Pod szeroko otwartą górną klapą z łatwością stanie osoba o wzroście do 1,85 m. Dolna klapa otwiera się równo z podłogą bagażnika i umożliwia odstawienie bagażu przed załadowaniem. A co najważniejsze, elektryczna obsługa pokrywy bagażnika pozwala automatycznie otwierać i zamykać górną klapę pilotem lub przyciskiem.

Źródło: imedia PR, foto: BMW, Jacek Kamiński