BMW X1 - radość i moc w komfortowym wnętrzu

BMW X1 - radość i moc w komfortowym wnętrzu28.10.2009
Zwinność, zdecydowanie, a do tego elegancja – to kwintesencja stylistyki i osiągów nowego BMW X1. Auto z profilu prezentuje się bardzo sportowo, z przodu natomiast zawadiacko. Łączy w sobie dwie sprzeczności: większą moc i mniejsze zużycie paliwa. x

To zaledwie garstka jego zalet. Całość niesie proste przesłanie: ucieleśnienie radości. Polska premiera tego modelu odbyła się 22 października podczas otwarcia przez firmę Inchcape Motor największego salonu BMW w naszym kraju.

BMW X1 - radość i moc w komfortowym wnętrzu 1 BMW X1 zostało wyposażone w szereg funkcji, które sprawiają, że jazda tym samochodem to prawdziwa przyjemność. EfficientDynamic, czyli pakiet inteligentnych rozwiązań zmniejszających zużycie paliwa i jednocześnie zwiększający osiągi auta, odzysk energii hamowania, 6-biegowa automatyczna skrzynia biegów – to tylko część zalet. Wszystko to sprawia, że BMW X1 łączy w sobie dwie sprzeczności: większą moc i mniejsze zużycie paliwa. W tej serii kierowcy mają do wyboru modele z napędem tylnym czy inteligentnym napędem na cztery koła, z wysokowydajnymi i oszczędnymi silnikami benzynowymi oraz wysokoprężnymi. Dla przykładu BMW xDrive28i z sześciocylindrowym rzędowym silnikiem benzynowym - najlepszym w tej klasie czy BMW X1 xDrive 23d z pierwszym na świecie czterocylindrowym silnikiem wysokoprężnym z układem Variable Twin Turbo, dzięki któremu dwie turbosprężarki o różnych wielkościach zapewniają maksymalne ciśnienie w każdym zakresie obrotów. BMW X1 to także sześciobiegowa skrzynia biegów, która zmniejsza zużycie paliwa i umożliwia niezwykle szybką zmianę biegów. Gwarantuje też dynamiczną jazdę w całym zakresie prędkości i najwyższą wydajność na krótkich i na długich trasach. [AKAPIT} Zwinne manewry, sprytna oszczędność
W BMW X1 zwraca uwagę system ułatwiający manewrowanie samochodem. Opcjonalny układ Performance Control reaguje w ułamkach sekundy, odpowiednio do potrzeb i zachowania auta na zakrętach. Błyskawicznie reguluje moment napędowy na poszczególnych kołach poprzez odpowiednie ich przyspieszanie lub hamowanie. Natomiast funkcja Servotronic zapewnia w BMW X1 xDrive20d oraz xDrive23d optymalną reakcję układu kierowniczego w każdej sytuacji. Siła wspomagania dostosowywana jest idealnie do warunków w zależności od prędkości jazdy. Przy dużych prędkościach układ zapewnia pewne prowadzenie pojazdu, a podczas parkowania lub pokonywania ciasnych, ostrych zakrętów daje maksymalną zwrotność. Kierowcy z pewnością docenią BMW X1 również za oszczędność paliwa i emisji spalin. Dzięki funkcji Auto Start Stop silnik samoczynnie wyłącza się, gdy staniemy na światłach albo przed przejazdem kolejowym i włącza się bezgłośnie przy ponownym naciśnięciu sprzęgła.

BMW X1 - radość i moc w komfortowym wnętrzu 2System Brake Energy Regeneration umożliwia z kolei odzysk energii: przy hamowaniu lub zdjęciu nogi z gazu tylne koła napędzają alternator. Energia zużyta wcześniej na przyspieszenie wykorzystywana jest teraz do ładowania akumulatora. Podczas jazdy, w zależności od stanu naładowania akumulatora, alternator jest odłączany od silnika, który dzięki temu ma więcej mocy na przyspieszanie BMW X1, co z kolei obniża zużycie paliwa.

Dla indywidualisty i duszy towarzystwa
Jazda nowym BMW X1 to dla kierowcy radość i wygoda. Wszystkie BMW X1 ze skrzynią manualną wyposażone są we wskaźnik zmiany biegu umieszczony w bezpośrednim zasięgu wzroku kierowcy i wskazujący bieg najbardziej ekonomiczny w danej sytuacji. Ta funkcja również umożliwia oszczędność paliwa, bo daje szansę na zmianę biegu odpowiednio wcześniej. Podwyższona pozycja siedzenia w BMW X1 sprawia, że zalety Semi Comand Position odczuwalne są już od momentu zajęcia miejsca za kierownicą. Wszystkie elementy deski rozdzielczej zwrócone są w stronę kierowcy i zapewniają bezpośredni dostęp do wszystkich funkcji związanych z jazdą. Do uruchomienia silnika wystarczy naciśnięcie przycisku. Wygodę i komfort zapewnia całe wnętrze BMW X1. Liczne schowki i kieszenie pomagają odpowiednio rozmieścić w aucie wszystkie potrzebne rzeczy. Od schowka na okulary w podsufitce, schowka w desce rozdzielczej, po pojemne kieszenie w boczkach drzwi, w których zmieszczą się nawet litrowe butelki z napojami po uchwyty na napoje, czy komfortowe siatki na tyłach foteli przednich. To wszystko sprawia, że radością jazdy BMW X1możemy podzielić się z naszymi przyjaciółmi i śmiało zabrać ich ze sobą na wyprawę na narty, na zakupy czy wyjazd z rowerami. Dzięki składanemu oparciu tylnej kanapy samochodem możemy przewodzić narty lub deski snowboardowe, zachowując miejsce dla czterech osób. Również pasażerowie siedzący z tyłu mogą w pełni cieszyć przyjemnym wnętrzem nowego BMW X1. Nachylenie oparć siedzeń można ustawić odpowiednio do potrzeb, uzyskując albo więcej miejsca na bagaż, albo dodatkowy komfort siedzenia.

BMW X1 - radość i moc w komfortowym wnętrzu 3 Bezpiecznie w daleką drogę
BMW jak zawsze zadbało o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Opcjonalna kamera cofania umieszczona nad tylną tablicą rejestracyjną przekazuje szerokokątny, 120-stopniowy widok. Interaktywne linie na ekranie i oznaczenia przeszkód informują kierowcę, czy wybrana luka parkingowa jest dostatecznie duża. Funkcja zoom zmienia obraz na tyle, że przyłączenie zaczepu holowniczego możliwe jest nawet bez asysty drugiej osoby. BMW X1 to także komfort jazdy nocą. Reflektory adaptacyjne podążają za przebiegiem drogi i optymalnie oświetlają nawierzchnię. W zależności od prędkości jazdy zmienny rozkład światła podnosi lub opuszcza biksenonowe reflektory przednie. W ruchu miejskim reflektory są lekko opuszczone, aby jeszcze lepiej oświetlić jezdnię bezpośrednio przed pojazdem i nie oślepiać innych uczestników ruchu. Przy wyższych prędkościach reflektory podnoszą się, zapewniając większy zasięg widzenia. Dla większego bezpieczeństwa asystent świateł drogowych sam je włącza. Czujnik w lusterku nadzoruje ruch i światła na drodze. Na tej podstawie asystent decyduje, czy włączyć światła. Gdy czujnik wykryje inne pojazdy jadące po tym samym pasie lub nadjeżdżające z przeciwka, wyłączy światła drogowe. Dzięki systemom wspomagającym kierowca więcej widzi i jest bardziej odprężony podczas jazdy. Gdyby mimo to miało dojść do potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, idealna współpraca zawieszenia, elektroniki silnika i hamulców pomoże mu zachować kontrolę nad pojazdem. Specjalne wzmocnienia boków opcjonalnych opon Runflat umożliwiają nawet w razie przebicia opony kontynuowanie jazdy na dystansie do 250 km.

Bezpieczeństwo to także karoseria BMW X1 wykonana z nowego rodzaju stali, która ułatwia rozkład siły uderzenia wzdłuż tzw. ścieżek przeniesienia obciążeń. Energia pochłaniana jest w kontrolowany sposób, a kabina pozostaje nienaruszona. Pasażerów chronią dodatkowo najnowszej generacji poduszki powietrzne.

BMW X1 - radość i moc w komfortowym wnętrzu 4Dzięki BMW ConnectedDrive w razie kolizji BMW X1 automatycznie nawiązuje połączenie z BMW Call Center. Lokalizacja i inne informacje zebrane przez czujniki (np. zadziałanie poduszek powietrznych, zajętość fotela obok kierowcy) są tam analizowane i przekazywane do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego. Dzięki temu ekipa ratunkowa jeszcze przed dojechaniem na miejsce zdarzenia ma informacje o rodzaju kolizji i przypuszczalnych obrażeniach.

Sala koncertowa pod dachem samochodu
Jazda BMW X1 to nie tylko bezpieczeństwo, wygoda i radość, ale także rozrywka. To auto jest w stanie zmienić się w sale koncertową. Zestaw HiFi, w który wyposażone jest BMW X1 to osiem głośników i zaawansowany system surround. Standardowe wejście AUX lub opcjonalne złącze USB umożliwia podłączenie zewnętrznych urządzeń, np. odtwarzacza MP3, do wszystkich systemów HiFi. Zestaw uzupełniają dwa radia BMW i zmieniarka CD.

Źródło: imedia PR, foto: BMW, Jacek Kamiński