Światowa premiera BMW 328 Mille Miglia Coupe

Światowa premiera BMW 328 Mille Miglia Coupe13.04.2010
Jak co roku, BMW zaprezentuje nowy pojazd koncepcyjny podczas międzynarodowego konkursu elegancji "Concorso d'Eleganza Villa d'Este", który odbędzie się w dniach 23-25 kwietnia nad włoskim jeziorem Como.

Powstanie BMW 328 Mille Miglia Coupe Concept zainspirował model, który wygrał historyczny wyścig samochodowy Mille Miglia w roku 1940. Niestety wszelkie szczegóły dotyczące konceptu nadal pozostają tajemnica. Plotka głosi jednak, że ma on być podobny do studium przedstawionego dwa lata temu – wtedy natchnieniem konstruktorów było BMW M1.

Światowa premiera BMW 328 Mille Miglia Coupe 1 Oprócz tego na potrzeby konkursu BMW „wskrzesiło” do życia pojazd, który zniknął z rynku niemal 60 lat temu: BMW 328 Kamm Coupe. Ten samochód wyścigowy stanowi bezbłędną mieszankę funkcjonalności i atrakcyjności estetycznej i podkreśla, jak daleko BMW zaszło od tamtych czasów w dziedzinie tworzenia lekkich konstrukcji aerodynamicznych.

Po sukcesach, jakie modele Mille Miglia odniosły w roku 1940 BMW postanowiło uchronić je od wojennej zawieruchy i ukryto je gdzieś na niemieckiej wsi. Dzięki temu wszystkie pięć samochodów przetrwało w doskonałej kondycji cały okres wojny. Jednak później kolekcja srebrnych pojazdów wyścigowych została podzielona i zawędrowała w różne zakątki świata. W Niemczech zostało tylko Kamm Coupe, które jednak uległo wypadkowi w latach 50. i zostało wywiezione na złomowisko. Od połowy lat 90. BMW starało się odtworzyć ten model, gromadząc pozostałą dokumentację i archiwalne zdjęcia.

Rezultaty pracy niemieckich specjalistów będzie można oglądać podczas tegorocznego Concorso d’Eleganza Villa d’Este.

Źródło: BMW