Najlepsze modele 2010 według Euro NCAP

Najlepsze modele 2010 według Euro NCAP27.01.2011
Euro NCAP poinformowało, które modele spisały się najlepiej podczas testów zderzeniowych przeprowadzonych w zeszłym roku przez tę organizację. Wyróżnienie przyznano w pięciu kategoriach. By znaleźć się na czele, pojazdy musiały ...

...otrzymać wysoką ocenę ogólną i zostać wcześniej wyróżnione słynnymi pięcioma gwiazdkami.

W zeszłym roku Euro NCAP zdemolowało 29 pojazdów przeprowadzając swoje crash testy, 65% z nich otrzymało notę pięciu gwiazdek (w 2009 roku było ich aż 90%). Ten spadek wyraźnie pokazuje, że Euro NCAP zaostrzyło swoje kryteria oceny. Najgorszy rezultat w zeszłym roku uzyskały: Citroen Nemo (trzy gwiazdki) i Landwind CV9 (dwie gwiazdki). Liderami w swoich kategoriach są:

  • Samochód reprezentacyjny: BMW serii 5
  • Mały samochód rodzinny: Alfa Romeo Giulietta
  • Supermini: Honda CR-Z
  • Mały terenowy samochód z napędem 4x4: Kia Sportage
  • Mały MPV: Toyota Verso

Wyróżnienie w danej kategorii oznacza, że model uzyskał wysoką ocenę łączną opartą o indywidualne oceny w czterech różnych obszarach testowanych przez Euro NCAP, przy czym w każdym z tych obszarów wyniki musiały wyraźnie przekraczać progi przewidziane dla oceny 5 gwiazdek Oprócz pięciu liderów, Euro NCAP umieściło na liście pojazdów, które najlepiej wypadły w testach w 2010 roku, także modele: Suzuki Swift, Kia Venga, BMW X1, VW Sharan/Seat Alhambra i Citroena C4.

Źródło: Euro NCAP, opracowanie: BM