BMW i PSA będą wspólnie pracować nad hybrydami

BMW i PSA będą wspólnie pracować nad hybrydami28.02.2011
BMW Group i PSA Peugeot Citroen chcą zainwestować 100 milionów euro w nową spółkę typu joint venture, która będzie zajmować się tworzeniem technologii hybrydowych. Spółka będzie nosić nazwę "BMW Peugeot Citroen Electrification".

Jej celem będzie projektowanie i produkcja standaryzowanych komponentów napędu hybrydowego, takich jak: silniki elektryczne, generatory, ładowarki, baterie i oprogramowanie systemów hybrydowych. Taką informację przedstawiciele obu koncernów przekazali dziś dziennikarzom podczas specjalnej konferencji prasowej w Genewie.

Nowa firma będzie działać w dwóch siedzibach: w niemieckim Monachium, gdzie będzie mieścić się dział badań i rozwoju oraz we francuskim Mulhouse, gdzie będzie odbywać się produkcja. Oczekuje się, że do końca roku spółka zatrudni 400 pracowników (w większości dotychczasowy personel obu koncernów). Działalność rozpocznie w drugim kwartale tego roku. Plan rozwoju przewiduje, że począwszy od 2014 roku modele obu partnerów będą mogły korzystać z nowych komponentów napędu hybrydowego stworzonych przez „BMW Peugeot Citroen Electrification“.

BMW Group i PSA Peugeot Citroen współpracują już od niemal dziesięciu lat. W 2002 roku oba koncerny postanowiły wspólnie stworzyć i wyprodukować 4-cylindrowe silniki benzynowe. W latach 2006-2010 wyprodukowano ponad 1,8 miliona jednostek napędowych dla serii modeli marki MINI, Peugeot i Citroen. W lutym 2010 oba koncerny ustaliły ponadto, że stworzą kolejną generację 4-cylindrowych silników Otto.

Źródło: BMW, opracowanie: BM