BMW i3 Concept

BMW i3 Concept04.08.2011
Koncepcyjny model nowej submarki BMW - i3 zadebiutował publicznie w zeszłym tygodniu. Prezentujemy kilka szczegółów dotyczących tego pojazdu. BMW i3 nie emituje CO2 do atmosfery, ponieważ korzysta z w pełni elektrycznego napędu...

...o zasięgu około 150 km. BMW i3 Concept został stworzony specjalnie na potrzeby osób przemieszczających się w warunkach miejskich. Posiada dynamiczny silnik elektryczny o mocy 125 kW i napęd na tylną oś.

W BMW i3 zastosowano innowacyjną architekturę nadwozia o nazwie LifeDrive, w skład której wchodzi m.in. klatka pasażerska z włókna węglowego (a konkretnie z polimeru wzmocnionego tym materiałem, czyli CFRP). Dzięki temu i3 jest bardzo lekkie, waży 1250 kg, a jednocześnie oferuje optymalną przestrzeń we wnętrzu kabiny, jak i najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas ewentualnych zderzeń i wypadków na drodze. Jest to pierwszy model z nadwoziem wykonanym w przeważającej mierze z włókna węglowego, który wejdzie do naprawdę masowej produkcji.

BMW i3 może przewieźć 4 osoby, a przedział bagażowy ma pojemność 200 litrów. Pojazd rozpędza się z miejsca do 100 km/h w mniej niż 8 sekund. Szybka ładowarka pozwala na naładowanie baterii w 80% w ciągu godziny.

Produkcyjna wersja BMW i3 pojawi się w salonach sprzedaży za dwa lata, a model powstawać będzie w fabryce BMW w niemieckim Lipsku.

Poniżej prezentujemy film z animacją przedstawiającą bazową konstrukcję BMW i3, a relację z premiery można obejrzeć na naszym fotoblogu.


Źródło: BMW, opracowanie: BM