Honda wprowadza do użytku Home Energy Station IV

Honda wprowadza do użytku Home Energy Station IV20.11.2007
Honda ogłosiła, że wprowadziła do użytku domową stację energetyczną Home Energy Station IV (HES IV) w jednym ze swoich ośrodków badawczo-rozwojowych Honda R&D Americas, Inc. w Torrance w Kalifornii.

Czwarta generacja eksperymentalnego urządzenia to wszechstronny system zaprojektowany nie tylko w celu wytwarzania wodoru potrzebnego do napędzania pojazdów, ale również spełniania energetycznych potrzeb domów, dostarczający elektryczności i ciepła.

Honda wprowadza do użytku Home Energy Station IV 1Nowy system jest dużo bardziej wydajny i tańszy w utrzymaniu, niż poprzedni model. Wprowadzenie HES IV do użytku w ośrodku w Torrance zbiega się w czasie ze światową premierą całkowicie nowego modelu napędzanego ogniwami paliwowymi, Honda FCX Clarity, który został zaprezentowany podczas Salonu Samochodowego w Los Angeles.

Technologię Home Energy Station Hondy opracowano w celu łatwiejszego wprowadzenia do użytku pojazdów o zerowej emisji spalin, takich jak FCX Clarity, poprzez rozwój systemu uzupełniania poziomu wodoru w warunkach domowych. Jest to możliwe jest dzięki wykorzystaniu dostępnego w domu gazu ziemnego do produkcji wodoru. Wymiernym skutkiem tej operacji jest również możliwość zapewnienia ogrzewania i elektryczności na potrzeby przeciętnego domu.

Dzięki Home Energy Station IV można zredukować zarówno koszty, jak i emisję dwutlenku węgla (CO2), co z pewnością docenią klienci. W porównaniu do przeciętnego amerykańskiego domostwa ze standardową instalacją elektryczną i samochodem benzynowym, wykorzystywanie Home Energy Station IV do produkcji ciepła i elektryczności oraz uzupełniania poziomu wodoru w FCX Clarity pozwoli zmniejszyć emisję CO2 powstałego w procesie produkcji elektryczności o około 30% i całkowite koszty energii elektrycznej o około 50%.

Honda wprowadza do użytku Home Energy Station IV 2 "Home Energy Station IV to rozwiązanie pozwalające stworzyć infrastrukturę dla pojazdów zasilanych ogniwami paliwowymi," powiedział Ben Knight, wiceprezydent Honda R&D Americas. "Oprócz tego, system ten może również służyć jako urządzenie ogrzewające domostwa i dostarczające im energii elektrycznej, w niezwykle wydajny sposób."

Honda, we współpracy z technologicznym partnerem Plug Power Inc., rozpoczęła prace nad Home Energy Station w październiku 2003 roku. Home Energy Station IV reprezentuje technologię, która w najnowszej odsłonie umożliwiła zmniejszenie rozmiarów urządzenia w stosunku do pierwszej jednostki tego typu aż o 70%, co pozwala na łatwą instalację w domu. Dzięki połączeniu komponentów odpowiadających za oczyszczanie gazu i generację energii osiągnięto kompaktowe rozmiary urządzenia i niezwykłą wydajność, umożliwiając jednocześnie łatwe przełączenia HES IV z trybu generującego wodór na tryb produkujący energię elektryczną.

Źródło: Honda