Całkowicie nowa Honda Accord w Genewie

Całkowicie nowa Honda Accord w Genewie12.02.2008
Honda prezentuje całkowicie nowy model Accord przeznaczony na rynek europejski. Stworzona z myślą o rywalizacji z największymi i najbardziej uznanymi graczami z segmentu D, całkowicie nowa Honda Accord sedan i Tourer ...

...jest jeszcze bardziej ekskluzywna, elegancka i dynamiczna. Do najważniejszych cech nowego modelu należy również zaliczyć wysoki poziom bezpieczeństwa, doskonałe właściwości jezdne oraz dbałość o środowisko naturalne dzięki gamie silników spełniających normy emisji Euro 5.

Całkowicie nowa Honda Accord w Genewie 1 Samochód jest szerszy oraz niższy od obecnej generacji i charakteryzuje się bardziej sportowym i emocjonalnym stylem. Dynamiczna linia nadwozia z uwypuklonymi, muskularnymi błotnikami, podkreślającymi szeroki rozstaw kół modelu, nadaje Accordowi silnego i emocjonalnego charakteru. Elegancki przód nadwozia oraz płynne linie tworzą zwartą, atletyczną sylwetkę.

Postęp, jaki dokonał się w stosunku do modelu poprzedniej generacji jest jeszcze lepiej widoczny w przypadku wersji Tourer, w której duży nacisk położono na możliwości transportowe, nie zapominając jednak o eleganckiej i wszechstronnej stylistyce.

Trzy zaawansowane, nowe silniki charakteryzujące się jednym z najniższych poziomów emisji w segmencie
W całkowicie nowej gamie modelu Accord dostępne będą jedne z pierwszych silników na świecie spełniających normę emisji spalin Euro 5, która wejdzie w życie dopiero we wrześniu 2009 r. Znakomita wydajność ekologiczna nie została bynajmniej osiągnięta kosztem przyjemności z jazdy. Większa oszczędność paliwa idzie w tym przypadku w parze z lepszymi osiągami i większą wszechstronnością.

Całkowicie nowa Honda Accord w Genewie 2 W najnowszej Hondzie Accord debiutuje silnik Diesla drugiej generacji, który czerpie z doskonałych osiągów i parametrów wielokrotnie nagradzanej jednostki i-CTDi, dzięki czemu ma szansę po raz kolejny podnieść poprzeczkę w segmencie. Zaawansowane technologie zastosowane w silniku oraz potencjał w nim drzemiący stawiają jednostkę na czele nowoczesnych diesli i zapewniają dynamiczne osiągi w połączeniu z doskonałą wydajnością ekologiczną.

Podobnie jak poprzednik, nowy silnik i-DTEC jest kompaktowy, lekki i cichy. Wykorzystując najnowocześniejsze technologie piezoelektrycznego, wielostopniowego wtrysku paliwa, bardziej wydajny system recyrkulacji gazów wydechowych oraz filtr cząstek stałych, 2.2-litrowa jednostka z łatwością spełnia normy Euro 5. Jednocześnie, moc jednostki oraz wartość momentu obrotowego zostały zwiększone w stosunku do obecnej generacji silnika. Jednostka produkuje 150 KM/110kW przy 4 000 obr./min. oraz osiąga maksymalny moment obrotowy 350 Nm przy 2 000 obr./min.

Całkowicie nowa Honda Accord w Genewie 3 2-litrowy silnik i-VTEC osiąga podobną moc, jak w przypadku poprzednika – 156 KM przy 6 300 obr./min., jednak jest jeszcze bardziej oszczędny. W konstrukcji silnika zwiększono średnicę zaworów dolotowych, zoptymalizowano skok zaworów i system zmiennych faz rozrządu oraz zwiększono przepustowość układów - dolotowego i wydechowego.

Silnik o pojemności 2,4-litra jest teraz mocniejszy; osiąga 200 KM przy 7 000 obr./min. oraz maksymalny moment obrotowy 233 Nm przy 4 500 obr./min. – wcześniej 190m KM i 223 Nm. Lepsze parametry osiągnięto dzięki zwiększeniu stopnia sprężania z 10.5 do 11.0:1, powiększeniu średnicy zaworów, udoskonaleniu systemu zmiennych faz rozrządu i zredukowaniu ciśnienia w układzie wydechowym.

6-biegowa przekładnia manualna / 5-biegowa przekładnia automatyczna
Wszystkie trzy silniki współpracują z 6-biegową przekładnią manualną, przy czym do jednostek benzynowych można zamówić 5-biegową przekładnię automatyczną.

Całkowicie nowa Honda Accord w Genewie 4 W modelach z manualną przekładnią, w centralnej części obrotomierza umieszczono kontrolkę zmiany przełożeń (Shift Indicator Light – SLI). Na wyświetlaczu pojawiają się symbole "UP" (wyższy bieg) i "DOWN" (niższy bieg), sugerujące odpowiedni moment (pod względem ekonomiki jazdy), w którym należy zmienić bieg. Testy przeprowadzone przez Hondę dowodzą, iż przestrzeganie tych wskazówek pomaga oszczędzić do 5 procent paliwa.

W 5-stopniowej przekładni automatycznej zastosowano teraz prosty schemat ‘P R N D S’. Po wybraniu trybu S, kierowca może manualnie zmieniać biegi za pośrednictwem umieszczonych przy kierownicy dźwigienek.

Precyzyjne i przewidywalne prowadzenie
Kierowcy z pewnością docenią również doskonałe właściwości jezdne nowego Accorda. Niższy środek ciężkości, większy rozstaw kół, całkowicie nowe zawieszenie z podwójnymi wahaczami poprzecznymi z przodu, układem wielowahaczowym z tyłu i progresywnymi amortyzatorami oraz większa sztywność nadwozia powodują, iż Accord jeszcze precyzyjniej wypełnia polecenia kierowcy. Prowadzenie jest pewniejsze, a przechyły nadwozia dużo mniejsze.

Całkowicie nowa Honda Accord w Genewie 5 Standardem we wszystkich wersjach jest wspomaganie układu kierowniczego zależne od prędkości jazdy. Nowy system osiowy cechuje się wysoką wydajnością i niską bezwładnością bezszczotkowego silnika wspomagającego przekładnię, który zapewnia precyzyjne prowadzenie przy wyższych prędkościach oraz odpowiednią stabilność. Zastosowano szybsze przełożenie układu, optymalnie zestrojone z nową, bardziej sportową charakterystyką podwozia Accorda.

Pełen pakiet bezpieczeństwa
Uzupełnieniem licznych elementów zwiększających bezpieczeństwo pasywne jest pełna gama systemów, takich jak system kontroli stabilności jazdy VSA (Vehicle Stability Assist). Stanowi on część wyposażenia standardowego i zapewnia kontrolę nad pojazdem podczas wchodzenia w zakręt, przyspieszania lub gwałtownych manewrów, przyhamowując prawe bądź lewe koła i odpowiednio dostosowując moment obrotowy.

Samoadaptacyjne, elektryczne wspomaganie kierownicy (EPS)
W nowym Accordzie zastosowano również innowacyjny system będący połączeniem układu VSA oraz elektrycznego wspomagania układu kierowniczego EPS. Samoadaptacyjny układ EPS wykrywa niestabilne zachowanie auta na śliskiej nawierzchni podczas wchodzenia w zakręt oraz hamowania, a następnie automatycznie wysyła sygnały do układu kierowniczego, które pomagają kierowcy wykonać ruch kołem kierownicy we właściwym kierunku.

Całkowicie nowa Honda Accord w Genewie 6 Sygnały te są praktycznie niezauważalne, co daje kierowcy pełną i stałą kontrolę nad zachowaniem pojazdu, a jednocześnie na tyle sugestywne, aby kierowca intuicyjnie podjął odpowiednią decyzję i odzyskał kontrolę nad pojazdem lub maksymalnie skrócił drogę hamowania.

Zaawansowany system wspomagający jazdę – Advanced Driving Assist System (ADAS) – nowa opcja
W wersjach Executive modeli z silnikami 2.2 i-DTEC i 2.4 i-VTEC dostępny jest opcjonalny system wspomagający jazdę Advanced Driving Assist System (ADAS), w którego skład wchodzą trzy najnowocześniejsze układy poprawiające bezpieczeństwo do niedostępnego wcześniej poziomu. Pierwszym z nich jest Lane Keeping Assist System (LKAS), który dzięki kamerze utrzymuje pozycję samochodu na obranym pasie ruchu, wspomaga w razie konieczności kierowanie i zmniejsza wysiłek kierowcy podczas jazdy autostradą, przez co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa.

Adaptacyjny tempomat Adaptive Cruise Control (ACC) wykorzystuje radar, który pozwala utrzymać stały odstęp czasowy od poprzedzającego Hondę Accord samochodu, zapewniając kierowcy komfort i bezpieczeństwo.

Całkowicie nowa Honda Accord w Genewie 7 Trzecim systemem wchodzącym w skład ADAS jest Collision Mitigation Brake System (CMBS), który stale monitoruje dystans pomiędzy Hondą Accord, a poprzedzającym ją pojazdem, ostrzega kierowcę o prawdopodobnej kolizji i pomaga zredukować siłę uderzenia, kiedy kolizja będzie już nieunikniona.

Powyższe systemy uzupełniają działanie standardowych układów bezpieczeństwa pasywnego, w których skład wchodzą przednie pasy bezpieczeństwa z napinaczami i ogranicznikami siły napięcia, dwustopniowe czołowe poduszki powietrzne, boczne poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, pełnowymiarowe kurtyny powietrzne oraz uchwyty ISOFIX do zamocowania fotelika dziecięcego. W wyposażeniu znajdują się również aktywne przednie zagłówki, które zostają aktywowane w momencie silnego uderzenia w tył samochodu i wypchnięte w kierunku głowy osoby siedzącej w fotelu, przez co zapobiegają urazom kręgosłupa spowodowanym szarpnięciem.

Struktura nadwozia typu Advanced Compatibility Engineering (ACE)
Znana z innych modeli Hondy, struktura nadwozia typu ACE zastosowana w nowym Accordzie zapewnia pasażerom zwiększone bezpieczeństwo podczas wypadku.

Całkowicie nowa Honda Accord w Genewie 8 Wielokątna struktura przedniej części nadwozia typu ACE została zaprojektowana w celu zapobiegania deformacji kabiny, rozpraszając energię zderzenia z dala od przedziału pasażerskiego poprzez liczne elementy przyjmujące na siebie energię uderzenia. Ma to szczególne znaczenie podczas czołowej kolizji pojazdów o różnej wielkości, wadze i konstrukcji ramy.

Przed skutkami bocznego uderzenia, Hondę Accord chronią powiększone ramy boczne oraz elementy wykonane z materiałów zapewniających odpowiednią sztywność i trwałość w kluczowych punktach, bez niepotrzebnego zwiększenia wagi.

Nowa Honda Accord zawiera również wiele elementów znanych z innych modeli Hondy, które zwiększają bezpieczeństwo pieszych podczas uderzenia. Niektóre z nich to odkształcalne pióra wycieraczek przedniej szyby, pochłaniające energię uderzenia zderzaki oraz zawiasy maski silnika tworzące większą przestrzeń pomiędzy maską a silnikiem, dzięki czemu większa powierzchnia ulega deformacji, absorbując energię uderzenia.

Całkowicie nowa Honda Accord w Genewie 9 Ekskluzywne wnętrze z precyzyjnie dobranymi materiałami o doskonałym spasowaniu i wykończeniu
Sportowa atmosfera kokpitu została odzwierciedlona w stylistyce deski rozdzielczej, dającej kierowcy i pasażerowi poczucie nieograniczonej przestrzeni. Eleganckie, srebrne elementy wykończeniowe opasają przedni panel z obydwu stron i płynnie przechodzą w konsolę centralną. Stylowe i jeszcze głębiej wyprofilowane przednie siedzenia posiadają nową wewnętrzną strukturę zaprojektowaną w celu redukcji wszelkich wibracji.

Czarna, trójramienna kierownica sportowa ze srebrnymi wstawkami zawiera wszelkie potrzebne przełączniki, obsługujące zestaw audio, tempomat i telefon komórkowy. Pełna regulacja głębokości i wysokości pozwala dobrać najodpowiedniejszą pozycję do jazdy. Dodatkowo, regulacja pochylenia jest teraz o 10 stopni większa, niż w poprzednim modelu.

We wnętrzu nowego Accorda umieszczono "unoszące się" wskaźniki podkreślone dyskretnym światłem. We wnętrzu prędkościomierza znajduje się multi-informacyjny wyświetlacz LCD, na którym pojawiają się najważniejsze dane. Przy pomocy przycisków umieszczonych na kole kierownicy, kierowca w łatwy sposób może przełączać poszczególne funkcje wyświetlacza.

Całkowicie nowa Honda Accord w Genewie 10 W kabinie pasażerskiej nowej Hondy Accord umieszczono dwie boczne kieszenie w konsoli centralnej, zamykany pojemnik obok kolumny kierownicy, duże kieszenie w drzwiach, w których zmieszczą się butelki i mapy, uchwyty na butelki w tylnych panelach drzwiowych oraz duży schowek w konsoli centralnej. Obszerny schowek przed pasażerem ma osobną pokrywę i jest podzielony na kilka mniejszych przedziałów, idealnie przystosowanych do transportu mniejszych przedmiotów i instrukcji obsługi pojazdu. Pokrywa centralnego schowka jest jednocześnie podłokietnikiem, który można wysunąć na odległość do 89 milimetrów. W konsoli centralnej znajdują się również dwa uchwyty na napoje, a pasażerowie tylnych siedzeń mają dostęp do dwóch kolejnych uchwytów umieszczonych w centralnym podłokietniku.

Szczegółowe dane techniczne zostaną opublikowane w chwili premiery modelu.

Źródło: Honda, fot. Honda