Nowa Honda Jazz w testach Euro NCAP

Nowa Honda Jazz w testach Euro NCAP28.05.2009
Zgodnie z wynikami nowych, niezależnych testów bezpieczeństwa Euro NCAP, nowa Honda Jazz została uznana jednym z najbezpieczniejszych samochodów oferowanych na rynku europejskim. Tym samym model ten ustanowił nowe standardy w swojej klasie.

Nowy schemat testów zderzeniowych Instytutu Euro NCAP skupia się na ogólnym poziomie bezpieczeństwa pojazdu, dzięki czemu użytkownik otrzymuje łatwiejszy do zinterpretowania wynik w postaci pojedynczej oceny.

Nowa Honda Jazz w testach Euro NCAP 1Nowy system uwzględnia poziom bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów w czasie zderzenia czołowego, bocznego, tylnego i uderzenia w słup; poziom ochrony dzieci przewożonych w samochodzie, pieszych, a także dostępność systemów wspomagających bezpieczeństwo. Honda Jazz - podobnie, jak modele Civic, Accord oraz Legend - otrzymała maksymalną ocenę 5 gwiazdek.

Nowy schemat testów wprowadzono w życie w lutym 2009 roku. Ogólna ocena jest średnią ważoną ocen uzyskanych w czterech kategoriach. Są to: bezpieczeństwo dorosłych (50%), bezpieczeństwo dzieci (20%), bezpieczeństwo pieszych (20%) oraz dostępność systemów wspomagających bezpieczeństwo (10%). Zakwalifikowanie czwartej z wymienionych kategorii do oceny jest możliwe pod warunkiem wprowadzenia systemów wspomagających bezpieczeństwo (VSA w przypadku Hondy) do standardowego wyposażenia 85% modeli z rocznika 2009, przeznaczonych na rynki Unii Europejskiej.

Ocena w testach Euro NCAP, przeprowadzona zgodnie z nowymi zasadami, odzwierciedla zaangażowanie Hondy w kwestię ogólnego bezpieczeństwa w pojazdach tej marki oraz jest swoistym uznaniem dla długiej tradycji wewnętrznych testów zderzeniowych Hondy. W centrum testów zderzeniowych Hondy w Tochigi analizowane są zderzenia pojazdów o różnych masach i rozmiarach. Na podstawie analiz inżynierowie opracowują systemy, pozwalające zredukować obrażenia wszystkich osób biorących udział w zderzeniu.

Bezpieczeństwo w Hondzie Jazz
System kontroli stabilności jazdy VSA
VSA został zaprojektowany, aby pomóc kierowcy w utrzymaniu panowania nad samochodem w ostrych zakrętach, w czasie przyspieszania i przy wykonywaniu gwałtownych manewrów, poprzez odpowiednie przyhamowywanie prawych bądź lewych kół oraz sterowanie przepustnicą i układem hamulcowym.

Nowa Honda Jazz w testach Euro NCAP 2 Struktura nadwozia typu ACE
Model Jazz powstał w oparciu o klatkę bezpieczeństwa zbudowaną w 42 procentach ze stali o dużej wytrzymałości na rozciąganie, która rozprasza energię uderzenia i tym samym pozwala zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących Hondą Jazz o 20 procent.

Zaprojektowana w ośrodku rozwojowo-badawczym Hondy w Tochigi struktura nadwozia ACE jest już dobrze znanym elementem poprawiającym bezpieczeństwo pojazdów Hondy. Jazz jest najmniejszym modelem Hondy zaprojektowanym w technice zaawansowanej kompatybilności pojazdów, która zapewnia pasażerom maksymalne bezpieczeństwo w przypadku kolizji w rzeczywistych warunkach drogowych. Jednym z przykładów jest czołowe zderzenie dwóch pojazdów o różnej masie, wysokości i konstrukcji przedniej części nadwozia.

Struktura nadwozia ACE zastosowana w nowej Hondzie Jazz zawiera ramę główną absorbującą energię zderzenia, pas przedni (górna część ramy) pochłaniający skierowaną na niego energię uderzenia oraz umieszczoną nisko belkę poprzeczną, zapobiegającą niewspółosiowemu ułożeniu się pojazdów biorących udział w kolizji. Taki układ zapobiega deformacji kabiny pasażerskiej oraz redukuje ryzyko niewspółosiowego ustawienia się Hondy Jazz względem struktury bezpieczeństwa pojazdu biorącego udział w zderzeniu. Struktura ACE odznacza się także wyjątkowo dużą sztywnością, co pomaga zachować integralność przedziału pasażerskiego podczas zderzenia bocznego.

Ochrona pieszych
Nowa Honda Jazz zawiera również wiele rozwiązań chroniących pieszych w razie wypadku. Badania dowodzą, iż stosowanie tych elementów w znaczący sposób zwiększa szanse pieszego na przeżycie wypadku. Do elementów tych należą osie ramion wycieraczek łamiące się w razie kolizji z pieszym, mocowania błotników przednich absorbujące energię uderzenia, łatwo deformowalna konstrukcja zawiasów maski silnika oraz pusta przestrzeń bezpośrednio pod powierzchnią maski silnika.

Nowa Honda Jazz w testach Euro NCAP 3 Poduszki powietrzne i pasy bezpieczeństwa
Standardem we wszystkich wersjach są czołowe i boczne poduszki powietrzne, pełnowymiarowe kurtyny powietrzne oraz trzypunktowe pasy bezpieczeństwa przy wszystkich pięciu siedzeniach - te z przodu są dodatkowo wyposażone w napinacze z ogranicznikami siły napięcia. Mocowania ISOFIX umieszczone po lewej i prawej stronie na tylnych siedzeniach, łącznie z punktami kotwiczenia w dachu, pozwalają poprawnie zainstalować fotelik dziecięcy.

Układ hamulcowy
O odpowiednią siłę hamowania dbają tarcze hamulcowe na przedniej i tylnej osi. W skład układu hamulcowego wchodzą także: układ ABS, system elektronicznego rozdziału siły hamowania EBD oraz układ wspomagający nagłe hamowanie EBA.

Aktywne zagłówki
Przednie siedzenia nowej Hondy Jazz wyposażono w aktywne zagłówki redukujące obrażenia kręgosłupa szyjnego spowodowane szarpnięciem w trakcie kolizji. Gdy kierowca (lub pasażer) wciskany jest w fotel przez siłę zderzenia, jego bezwładność oddziałuje na wbudowaną w fotel sztywną płytę, która została połączona z zagłówkiem tak, by wypychać go do przodu, ograniczając odchylenie głowy i obciążenie kręgów szyjnych w czasie zderzenia.

Źródło: Honda