Światowa premiera Hondy Fit EV

Światowa premiera Hondy Fit EV17.11.2011
Wczoraj podczas Los Angeles Auto Show miała miejsce światowa premiera nowej Hondy Fit EV 2013. Producent przy okazji ogłosił swoje plany dotyczące udostępnienia amerykańskim klientom usługi leasingu pojazdów elektrycznych do jady miejskiej.

Klienci z Kalifornii i Oregonu będą mogli z niej korzystać już od lata przyszłego roku, a w pierwszych miesiącach 2013 roku leasing pojazdów elektrycznych ma zostać wprowadzony także w 6 innych stanach wschodniego wybrzeża USA.

Światowa premiera Hondy Fit EV 1 Fit z napędem elektrycznym bazuje na popularnym hatchbacku i został dostosowany do potrzeb przeciętnego mieszkańca miasta dojeżdżającego do pracy. Po jednokrotnym naładowaniu może przejechać do 198 km (Honda przewiduje zasięg przy połączeniu jazdy miejskiej i na autostradach na poziomie 122 km). Hondę Fit EV zasila bateria litowo-jonowa 20 kWh i silnik elektryczny 92 kW. Zapożyczony z modelu FCX Clarity.

W wydłużeniu zasięgu Fit’a EV pomaga kilka ciekawych funkcji, w tym trzy tryby jazdy: Econ, Normal i Sport. W trybie Econ zasięg jest o 17% większy w porównaniu z trybem Normal, a w trybie Sport za to znacznie poprawia się przyspieszenie. Fit EV oferuje również kierowcy funkcję interaktywnego „coachingu”, podczas którego może się nauczyć, jak wydłużać zasięg pojazdu i wyciągnąć jak najwięcej z baterii.

Zewnętrzne wymiary Hondy Fit EV są takie same, jak wymiary Fit’a napędzanego silnikiem benzynowym, z wyjątkiem podwyższenia w podłodze kabiny, potrzebnego by umieścić pod nią baterię.

Światowa premiera Hondy Fit EV 2Po wprowadzeniu do sprzedaży w 2012 roku Fit EV będzie dostępny jedynie z niebieskim lakierem nadwozia. Fotele we wnętrzu kabiny pokryto „biotkaniną”. Fit EV został także wyposażony w standardowy system telematyczny, z którym kierowca może się łączyć za pośrednictwem smartfonu, komputera lub interaktywnego pilota, by poznać stan naładowania baterii, zainicjować ich ładowanie lub uruchomić klimatyzację/ogrzewanie.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji prasowej w Los Angeles poświęconej Hondzie Fit EV:

oraz krótkiego filmu prezentującego Fit'a w ruchu oraz szczegóły wyposażenia tego pojazdu.


Źródło: Honda, opracowanie: BM