MotoNews.pl

Jak ubezpieczyć samochód na firmę?

22 lutego 2022

jak-ubezpieczyc-auto-firma

Każdy pojazd, który jest zarejestrowany, musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Nieważne jest, czy jego właścicielem zgodnie z dowodem rejestracyjnym jest osoba fizyczna, czy firma. Trzeba jednak liczyć się z możliwością opłacania większej składki w tym drugim przypadku. Ponadto, nie tak oczywiste jest zdefiniowanie samochodu firmowego. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie podchodzą tak samo do firmy w postaci spółki i jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym bardziej że w tym drugim przypadku w dowodzie rejestracyjnym widnieje imię i nazwisko, a nie nazwa przedsiębiorstwa. 

W jakich przypadkach kwalifikujemy samochód jako firmowy?

Zakwalifikowanie samochodu jako firmowego lub prywatnego ważne jest dla wielu kwestii. W przypadku księgowości wpisanie pojazdu w środki trwałe firmy, tożsame jest z koniecznością jego wykazania w majątku przedsiębiorstwa.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą bardzo często kupują samochód na firmę, dzięki czemu mają możliwość rozliczenia paliwa w kosztach działalności. Natomiast większe korporacje co do zasady dysponują flotą, która przeznaczona jest do użytkowania przez pracowników. Aby odpowiednio oszacować ryzyko wystąpienia szkody i wyliczyć adekwatnie do tego składkę, większość towarzystw ubezpieczeniowych za samochód firmowy przyjmuje:

  • Pojazdy, które użytkowane są zarobkowo: np. w szkołach jazdy, gdzie za swoje usługi wystawiają kursantom faktury.
  • Pojazdy użytkowane przez właścicieli firmy i pracowników: dotyczy to głównie przedstawicieli handlowych.
  • W dowodzie rejestracyjnym wskazana jest nazwa przedsiębiorstwa lub nazwa firmy leasingowej.

Spełnienie powyższych warunków kwalifikuje samochód jako firmowy. Wówczas, co do zasady składka jest znacznie wyższa, niż miałoby to miejsce w przypadku rejestracji samochodu na osobę fizyczną. Praktyka bowiem pokazuje, że pracownicy korzystający z samochodów firmowych częściej są sprawcami kolizji/wypadku. Szukaj więcej informacje na temat OC dla samochodu firmowego.

Taxi jako samochód firmowy? Co z ubezpieczaniem?

Kierowcy taksówek często wykonują ten zawód na jednoosobowej działalności gospodarczej, dlatego też w dowodzie rejestracyjnym wpisane jest ich imię i nazwisko. W związku z tym, mimo że jest to działalność gospodarcza, to jednak składka obliczana jest według innych algorytmów.

Informacja o przeznaczeniu samochodu zawsze jest wpisana w dowód. W środkowej jego części możemy znaleźć pieczątkę „TAXI”. Są to samochody często użytkowane, których przeznaczeniem jest przewóz osób. To z kolei powoduje większą eksploatację ich części, a z drugiej strony zwiększa ryzyko wystąpienia szkody. Mimo więc, że jest to samochód na JDG to składka jest znacznie wyższa.

Jak ubezpieczyć samochód na firmę?

Jeżeli dokonamy wszelkich formalności w wydziale komunikacji i w dowodzie rejestracyjnym będzie widniała w polu właściciela nazwa firmy, to możemy udać się do dowolnej agencji ubezpieczeniowej lub przez różne strony internetowe zawrzeć polisę online. Należy jednak pamiętać, że w przypadku samochodów nowych, dzień rejestracji jest dniem, w którym koniecznie należy zawrzeć obowiązkowe OC. Już jeden dzień przerwy oznacza karę finansową za niespełnienie tego obowiązku.

Ubezpieczenie samochodu na firmę odbywa się identycznie jak w przypadku ubezpieczenia na osobę fizyczną. Różnica polega na tym, że podpisując umowę, powinniśmy posiadać przy sobie pieczątkę przedsiębiorstwa i swoją, jako osoby upoważnionej do jej zawarcia. Aktualne ceny ubezpieczeń sprawdzisz korzystając z kalkulatora dostępnego na stronie: https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/.