MotoNews.pl

Czy opłaca się wziąć pożyczkę pod zastaw samochodu?

15 lutego 2018

Kategoria | Finanse
pozyczka-pod-zastaw-samochod

Wielką zaletą szybkich pożyczek internetowych, dostępnych dzięki pozabankowych firmom pożyczkowym jest fakt, iż zarówno chwilówki, jak i pożyczki ratalne nie wymagają właściwie żadnej formy zabezpieczenia. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i dostępne dla bardzo szerokiego spektrum klientów.

Niestety, parabanki oferują pożyczki raczej w niskich i średnich kwotach – co niektórzy uznają za wadę. Co jednak zrobić w przypadku, gdy zależy nam na wyższej kwocie, a tak wysoka pożyczka nie jest dostępna ani w banku, ani w tak zwanej chwilówce? Odpowiedzią na to pytanie może być pożyczka pod zastaw samochodu – jeśli tylko takowy posiadamy, a jednymi z nielicznych firm pożyczkowych, które taką pożyczkę mogą zaproponować są firmy Motopożyczka, Autokapitał lub Mogo.

Co trzeba wiedzieć o takiej pożyczce?

Przede wszystkim polecamy analizę rynku takich pożyczek przygotowaną przez portal MoneyStore.pl. Pożyczka pod zastaw odbiega trochę od standardów szybkiej, internetowej pożyczki. W gruncie rzeczy, nie jest to już pożyczka ani internetowa, ani szybka – choć zdecydowanie szybsza niż analogiczny kredyt zaciągnięty w banku. Taka pożyczka to także większa gwarancja bezpieczeństwa dla klienta, jako że dochodzi w niej do bezpośredniego spotkania z pracownikiem firmy, który w sposób łatwiejszy i przystępniejszy może wytłumaczyć wszystkie wątpliwości, a samą umowę również podpisuje się fizycznie.

Konieczne jest także dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów – takich jak dowód rejestracyjny pojazdu, polisę AC/OC – oraz dokonanie oceny wartości samochodu i ustanowienie odpowiednich zabezpieczeń. Z jednej strony, może to być dość kłopotliwe zadanie, z drugiej jednak jest to standardowa procedura bezpieczeństwa, w której zarówno interesy firmy, jak i interesy klienta zostają odpowiednio zabezpieczone. Więcej na temat wymagań przy tego typu pożyczkach dowiesz się z artykułu.

Zalety pożyczki pod zastaw samochodu

Dwie podstawowe zalety zostały już wymienione – to wysoka kwota takiej pożyczki (nawet 100 tysięcy złotych) i jej dostępność dla osób zadłużonych. Kolejną zaletą jest to, iż taka pożyczka w żaden sposób nie ogranicza korzystania z zastawionego pojazdu przez cały okres finansowania – auto dalej należy do klienta. Właściwie, to zgodnie z umową przewłaszczenia, jest on współwłaścicielem większościowym, co oznacza, że posiada 51% samochodu do czasu, aż nie ureguluje swojego zobowiązania wobec firmy pożyczkowej. Wygląda to więc zupełnie inaczej niż w przypadku zastawienia samochodu w lombardzie, który przejmuje samochód w momencie wypłacenia pieniędzy, a co swego czasu było bardzo popularną formą uzyskania szybkiej gotówki.

Poza tym, dzięki zwiększonej kwocie pożyczki, jest to w istocie zamiennik pożyczki konsolidacyjnej, który pomoże nam spłacić kilka mniejszych zobowiązań. Niezmiernie istotne jest to, że taki typ pożyczki nie wymaga przedstawiania zaświadczeń o dochodach.

Nie ma pożyczki bez wad?

Każda transakcja finansowa ma ujemne strony, z którymi trzeba się liczyć – i dotyczy to również pożyczki pod zastaw. Przede wszystkim nie jest to pożyczka dla każdego. Samochód posiadany przez klienta również obowiązują pewne obostrzenia, najczęściej dotyczące jego wieku i stanu technicznego. Zwykle wiek takiego samochodu nie może przekraczać 8-12 lat, co nie jest może granicą zaporową, ale wskazuje też na potencjalny dobry stan techniczny pojazdu i jego całkowitą użyteczność. Co więcej, wartość samochodu to tylko kilkadziesiąt procent kwoty pożyczki, co sprawia, że jeśli potrzebujemy naprawdę wysokiej kwoty, samochód musi być sporo warty – to może powodować lekką niechęć do zastawienia samochodu.

Lekką przeszkodą mogą być również związane z taką pożyczką koszty. Nie całkiem wynika to jednak ze specyficznej formy pożyczki, a bardziej z jej parametrów – tzn. wysokiej kwoty i długiego okresu finansowania, o których możesz przeczytać tutaj. Można przyjąć, że każda pożyczka ratalna o podobnych warunkach przyniesie podobne koszty, niezależnie od tego, czy ustanawiamy zastaw, czy nie. Z tą kwestią każdy decydujący się na pożyczkę musi się liczyć zawsze, niezależnie od firmy udzielającej pożyczki i typu tejże.

Niestety, również w przypadku pożyczki pod zastaw samochodu, trzeba liczyć się z konsekwencjami, które trzeba będzie ponieść, jeśli nie będziemy sumiennie wywiązywać się z umowy – a będą one tym większe im większe jest kwota pożyczki. Naturalną koleją rzeczy jest oczywiście zajęcie zastawianego samochodu. Nie należy jednak zapominać, że wartość samochodu pokryje jedynie pewną część procentową pożyczanej kwoty, a spłata pożyczki to także koszty prowizji i oprocentowania. Zajęcie samochodu będzie więc niewystarczające i w dalszym ciągu pozostaje dług do spłacenia. Jednak przy tak wysokiej kwocie pożyczki, jest to przynajmniej częściowe obniżenie kosztów, zaś utrata samochodu jest rzeczą niewątpliwie mniej dotkliwą niż zajęcie własności np. przy kredycie hipotecznym.

Niezależnie od wszystkich przesłanek, najlepszym doradcą pożyczkowym zawsze pozostaje rozsądek. Pożyczka pod zastaw samochodu pod pewnymi względami wydaje się ostatecznością i, tak jak każdą pożyczkę, należy ją dobrze przemyśleć.