MotoNews.pl

Renault Austral – atletyczny SUV segmentu C

29 lipca 2023

Kategoria | Testy samochodów
Marka, model | ,
Renault-Austral-iconic-esprit-Alpine-2023

Renault Austral to nowość w gamie Renault. Nie jest to jednak całkowicie nowy segment dla francuskiej marki. Austral jest bowiem bezpośrednim następcą od lat obecnego na rynku Kadjara.

Renault Austral 2023

Jest to kompaktowy SUV segmentu C zbudowany na płycie podłogowej aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi w wersji CMF-C/D, przeznaczonej do budowy pojazdów segmentu C oraz D. Tej samej platformy użyto w przypadku najnowszej, tegorocznej odsłony Renault Espace nowej generacji oraz przyszłorocznej premiery rynkowej w postaci SUV-a Coupe, czyli Renault Rafale. Tym samym Renault kontynuuje realizację planu pod nazwą “Renaulution”, zgodnie z którym do 2025 roku na rynek zostanie wprowadzonych 14 modeli (7 elektrycznych i 7 z segmentu C/D).

Renault Austral Iconic Esprit Alpine 2023 11

Renault Austral po raz pierwszy został zaprezentowany w marcu 2022 roku, a produkcja tego SUV-a rozpoczęła się już w lipcu tego samego roku. Sama nazwa modelu – Austral, została zaczerpnięta z języka francuskiego i symbolizować ma odkrycia i podróże.

W tym artykule przyjrzymy się trochę bliżej temu modelowi. Poniżej dowiesz się nieco więcej o stylistyce modelu, komforcie podróżowania i wykonaniu wnętrza, a na sam koniec będziesz mógł zapoznać się z naszymi odczuciami z jazdy oraz systemami bezpieczeństwa. Na końcu postaram się też przybliżyć, dla jakiej grupy docelowej jest to samochód i czy warto kupić Renault Austral.

Atletyczna i elegancka sylwetka

Renault Austral emanuje wyrafinowanym i nowoczesnym stylem, który jest jednocześnie atletyczny i elegancki. Samochód zaprojektowano z dbałością o szczegóły, co sprawia, że ma dynamiczne linie i charakterystyczne światła LED, nadające mu świeży i nowoczesny wygląd.

Renault Austral Iconic Esprit Alpine 2023 7

Wszystko to sprawia, że Renault Austral przyciąga wzrok i wyróżnia się na drodze, zachęcając do bliższego przyjrzenia się dzięki swojej unikalnej stylistyce. Dostępność w kilkunastu wersjach kolorystycznych daje klientom szeroki wybór, pozwalając spersonalizować samochód według własnych upodobań i stylu.

Klienci, pragnący wyróżnić swój pojazd na drodze jeszcze bardziej, mają możliwość wyboru spośród szerokiej gamy akcesoriów Renault. Dodatkowe elementy i akcenty pozwolą nadać samochodowi wyjątkowy wygląd, spełniając marzenia o unikalnym i dopasowanym do siebie aucie.

Wnętrze Renault Austral

Wnętrze Renault Austral to połączenie przestronności, elegancji i nowoczesności. Kiedy wkroczysz do wnętrza tego francuskiego SUV-a, od razu poczujesz wyjątkową harmonię między przestronnością, elegancją a nowoczesnymi rozwiązaniami.

Renault Austral Iconic Esprit Alpine 2023 12

To miejsce, w którym komfort i estetyka idą w parze, zapewniając wyjątkowe doświadczenia podczas jazdy. Jednym z głównych elementów jest nowoczesna deska rozdzielcza, która zachwyca swoim minimalistycznym designem i funkcjonalnością.

Centralnym elementem jest duży ekran dotykowy, który stanowi serce systemu multimedialnego, wprowadzając do wnętrza nowoczesność oraz elegancki wygląd. Intuicyjny interfejs umożliwia łatwe sterowanie funkcjami pojazdu oraz umożliwia bezproblemowe połączenie z telefonem poprzez aplikacje Android Auto oraz Carplay, odtwarzanie muzyki i korzystanie z wszystkich funkcji, niezbędnych podczas jazdy.

Renault Austral Iconic Esprit Alpine 2023 21

Jednak nie tylko wygląd zachwyca we wnętrzu Renault Austral. Komfort w Renault jest równie istotny, a wygodne fotele są tego doskonałym przykładem, które zapewniając dobre podparcie dla pleców, pozwalają na długie podróże bez uczucia zmęczenia. Kierowca do dyspozycji np. możliwość włączenia masażu w fotelu, co dodatkowo zwiększa komfort podróży zwłaszcza w długich trasach.

Wnętrze tego kompaktowego SUV-a zapewnia także dużo miejsca z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Przestronność jest tu kluczowym elementem, który zapewnia wygodę dla kierowcy i pasażerów, bez względu na długość trasy.

Renault Austral Iconic Esprit Alpine 2023 22

Niezwykle ważnym dla projektantów aspektem wnętrza Renault Austral jest wysoka jakość zastosowanych materiałów wykończeniowych. Eleganckie wykończenia dodają wnętrzu szlachetnego charakteru i podkreślają dbałość o detale. Materiały wykorzystane do wykończenia są wysokiej jakości, co czyni wnętrze nie tylko estetycznym, ale także trwałym i odpornym na codzienne użytkowanie.

Przyjemność podróżowania Renault Austral to także wyjątkowa przestrzeń bagażowa. Pojemny bagażnik pozwala pomieścić wiele rzeczy, co ułatwia planowanie nawet dłuższych wakacyjnych wojaży czy weekendowych wypadów.

Renault Austral Iconic Esprit Alpine 2023 27

Jednostki napędowe i osiągi

Gama jednostek napędowych Renault Austral obejmuje dwa warianty. Są to silniki benzynowe z układem miękkiej hybrydy (mild hybrid). Odmiana o mocy 140 KM dostępna jest w podstawowej wersji wyposażenia oraz wariancie techno. Mocniejsza 160-konna wersja jest dostępna również w wersji techno oraz we wszystkich wyższych wersjach wyposażenia.

Średnie spalanie na poziomie około 6,5 l/100 km stawia Renault Austral w pozytywnym świetle jako oszczędne i ekonomiczne auto, które nie tylko zachwyca wydajnością, ale także dba o portfel kierowcy, redukując koszty codziennej eksploatacji.

Renault Austral Iconic Esprit Alpine 2023 16

Mocniejsza wersja silnika, która była testowana, oferuje zadowalające osiągi dla codziennej jazdy miejskiej, a zarazem dostarcza odpowiedniej mocy do dynamicznej jazdy po autostradach. Co do systemów bezpieczeństwa, jako nowoczesny SUV, Renault Austral wyposażony jest w zaawansowane technologie i systemy wspomagające, które mają na celu zapewnić optymalne bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Systemy kontroli trakcji i stabilizacji, systemy wspomagające hamowanie oraz systemy ostrzegania przed kolizją i asystent pasa ruchu, który pomoże w utrzymaniu stabilnej pozycji na drodze.

Renault Austral Iconic Esprit Alpine 2023 28

Dla kogo jest Renault Austral? Czy warto kupić?

Renault Austral, jak wspominałem na początku, to SUV segmentu C. Zatem do grupy odbiorców tego modelu będą należały osoby, które poszukują samochodu sprawnie poruszającego się w mieście, który jednocześnie będzie wystarczająco przestronny i wszechstronny w przypadku dłuższych wypadów. Dodatkowym atutem na korzyść Renault Austral jest niewątpliwie wyjątkowa stylistyka modelu, która łączy ze sobą elegancję oraz nowoczesność.

Renault Austral Iconic Esprit Alpine 2023 17

Katalogowe ceny Renault Austral zaczynają się od niespełna 135 tysięcy zł, a kończą na kwocie 180 900 zł za wersję iconic esprit Alpine przedstawioną w naszym teście. W porównaniu z konkurencją Austral może wydawać się nieco droższy w podstawowych wersjach wyposażenia jednak wygoda jaką oferuje jest tego warta.

Renault Austral Iconic Esprit Alpine 2023 29

Plusy:

  • ciekawy design
  • komfortowa kabina
  • ekonomiczny silnia

Minusy:

  • brak napędu na 4 koła jak w przypadku np. Mazdy
  • wersja z pełną hybrydą dostępna będzie dopiero rok po debiucie modelu (październik 2023)
Tekst / zdjęcia: Filip Wykowski / MotoNews.pl